E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33567
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
4
1
4

Vai jāuzņemas atbildība par vētrā nolūzuša koka radītajiem zaudējumiem

J
jautā:
12. augustā, 2024
Ligita

Labdien! Vēlos uzzināt, kāda ir mana atbildība, ja manā īpašumā esošu koku vējš ir nogāzis un tas ir uzkritis kaimiņa mājai. 

A
atbild:
16. augustā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Tiesību zinātnē un tiesu praksē ir nostabilizējusies atziņa, ka personai iestājas zaudējumu atlīdzināšanas pienākums, ja ir izpildīti visi zaudējumu atlīdzināšanas priekšnosacījumi, proti: 

  • konstatējama prettiesiska vainīgās personas rīcība (darbība vai bezdarbība);  
  • ir nosakāms konkrēts zaudējumu apmērs; 
  • pastāv cēloniskais sakars starp prettiesisko rīcību un zaudējumiem (skatīt: K. Torgāns. Saistību tiesības I daļa. Rīga, 2006, 209. lapa; Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta 2008. gada 2. aprīļa spriedums lietā Nr. SKC-143/2008; 2011. gada 7. decembra spriedums lietā Nr. SKC-289/2011; 2022. gada 25. janvāra spriedums lietā Nr. SKC-178/2022 u. c.).  

Ja nokritušais koks jūsu kaimiņa īpašumam nodarījis kādus materiāli novērtējamus zaudējumus, tad kaimiņa iespējamā zaudējumu piedziņas prasība pret jums atkarīga no tā, vai jūsu rīcībā ir konstatējamas prettiesiskuma pazīmes. Konkrēti būtu jānoskaidro, kādā stāvoklī atradās koks, kurš, vētrā lūstot, uzkrita uz kaimiņa mājas. Ja koks bija vesels, taisns, bez kalšanas vai citām pazīmēm, kas potenciāli izraisa bīstamību, tad, visticamāk, nevarēs konstatēt jūsu prettiesisku rīcību un kaimiņš pret jums nevarēs izvirzīt zaudējumu piedziņas prasības. Ja tomēr koks bija bīstams, tad kaimiņa prasība pret jums varētu tikt atzīta par pamatotu. Kritēriji, kad koks ir bīstams un īpašniekam tas jānozāģē, atrodami dažādos normatīvajos aktos, tostarp pašvaldības saistošajos noteikumos. Piemēram, Rīgas domes 2024. gada 12. jūnija saistošo noteikumu Nr. RD-24-276-sn (“Par koku, kas aug ārpus meža, aizsardzību, uzturēšanu un ciršanu”) 5.3. punktā noteikts, ka koku aizsardzībai un uzturēšanai visās zemes vienībās veicama nokaltušu koku un bīstamu koku nociršana. Šo noteikumu 2.1. punktā bīstams koks definēts šādi: koks ar vizuāli redzamiem bojājumiem – dabas apstākļu rezultātā iztrupējis (vairāk nekā 80%), aizlūzis, sašķelts, sasvēries, ar aprautu vai paceltu sakņu sistēmu, pilnīgi izgāzies vai ar citām pazīmēm, kas būtiski ietekmē tā mehānisko noturību. 

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 242 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas