E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33532
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
3
3

Kas sedz tiesas un juridiskos izdevumus

J
jautā:
09. augustā, 2024
Jana

Labdien! Vēlējos noskaidrot, kas sedz tiesas un juridiskos izdevumus, ja tiek nodibināts ceļa servitūts? Uz man piederošās zemes kaimiņi vēlas nodibināt servitūtu, bet no līguma viņi atteicās, tādēļ būs tiesa. sapratu, no manis prasa atmaksāt otras puses jurista un tiesas izdevumus. Esmu neizpratnē, kādēļ , ja viņi ir tie, kuri negrib līgumu un iet caur tiesu. 

A
atbild:
19. augustā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Viesturs Vitovskis, jurists/zvērināta advokāta palīgs

Civilprocesa likums noteic, ka personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. Savukārt Civillikums paredz, ka servitūtus nodibina ar likumu, līgumu, testamentu vai tiesas spriedumu.  

No minētā var secināt, ka ir bijušas sarunas, kas nav vainagojušās ar tiesiska darījuma noslēgšanu par ceļa servitūta nodibināšanu. Tā kā šajā gadījumā nevar runāt par servitūta likumisku nodibināšanu, nespējot panākt jautājuma par servitūta nodibināšanu atrisināšanu vienošanās ceļā, persona, kuras tiesības konkrētajā gadījumā ir aizskartas, ir tiesīga vērsties tiesā savu tiesību aizsardzībai un lūgt servitūtu nodibināt piespiedu kārtā. 

Civilprocesā ir nostiprināts vispārējs princips, kas paredz, ka zaudējusī puse atlīdzina tiesāšanās izdevumus uzvarētājam. Tas attiecas arī uz tiesāšanās izdevumu apakškategoriju “ar lietas vešanu saistītie izdevumi” jeb izdevumiem par advokāta veikto juridisko palīdzību. Tas nozīmē, ka ar lietas vešanu saistītos izdevumus piespriež no atbildētāja par labu prasītājam, ja viņa prasījums ir apmierināts pilnīgi vai daļēji, kā arī tad, ja prasītājs neuztur savus prasījumus sakarā ar to, ka atbildētājs tos pēc prasības iesniegšanas labprātīgi apmierinājis.  

Turpretī, ja prasība ir noraidīta, ar lietas vešanu saistītos izdevumus piespriež no prasītāja par labu atbildētājam. Šeit būtiski ņemt vērā, ka saskaņā ar Civilprocesa likuma noteikumiem jurista un cita pārstāvja, kas nav advokāts, izdevumus neatlīdzina. Lai gan advokāti ir juristi, attiecīgais regulējums jāskata kontekstā ar Latvijas Republikas Advokatūras likumu, kas noteic, ka par advokātiem var būt zvērināti advokāti, zvērināta advokāta palīgi un Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuri ieguvuši advokāta kvalifikāciju kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm. 

Civilprocesa likums nosaka gan ar lietas vešanu saistīto izdevumu aprēķināšanas kārtību un ierobežojumus, gan tiesības tiesai noteikt mazāku apmēru atlīdzināmo izdevumu advokāta palīdzības samaksai, ievērojot taisnīguma un samērīguma principu, kā arī izvērtējot objektīvos ar lietu saistītos apstākļus, it īpaši lietas sarežģītības un apjomīguma pakāpi, tiesas sēžu skaitu lietas izskatīšanas laikā un tiesu instanci, kurā prasība tiek izskatīta. 

Apkopojot iepriekš minēto, secināms: gadījumā, ja persona vērsīsies pret jums tiesā par servitūta piespiedu nodibināšanu, piesaistot advokātu juridiskās palīdzības sniegšanai, prasības apmierināšanas gadījumā jums būs jāatlīdzina tiesāšanās izdevumi, tai skaitā izdevumi advokāta palīdzības samaksai.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 74 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas