E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33498
Lasīšanai: 5 minūtes

Privatizācijā noteiktais mājai nepieciešamais zemesgabals un tā pārskatīšana

J
jautā:
06. augustā, 2024
Mārtiņš

Labdien! Manā īpašumā ir ēka, kurai privatizācijas procesā tika noteikts funkcionāli nepieciešamais piespiedu nomas zemesgabals  grafisks robežu plāns un konkrēta platība. Nomas platība bez grafiskā plāna tika ierakstīta atsevišķā ēkai piesaistītā zemesgrāmatā. Ar laiku, noskaidrojoties zemes īpašumtiesību statusam, ēka un zeme tika iekļauta lielāka vēsturiskā zemesgabala sastāvā. Attiecīgi tika izveidota jauna zemesgrāmata. Nezināmu apstākļu dēļ jaunajā zemesgrāmatā nav iekļauta atruna par funkcionāli nepieciešamo zemes platību ēkas uzturēšanai. Vai atbilstoši zemes likumiskās lietošanas tiesībām, atsaucoties uz ēkas privatizācijā pielemto, varu uzskatīt, ka saglabājas vēsturiskā piespiedu zemes nomas teritorija? Vai varu vienpusēji lūgt tiesu nostiprināt jaunajā zemesgrāmatā ierakstu par piespiedu nomas platību un iekļaut nomas teritorijas robežu plānu? Paldies! 

A
atbild:
08. augustā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Dzīvojamo māju privatizācija notika saskaņā ar vairākiem likumiem. Piemēram, likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 28. pantā ir noteikts: privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala platību un robežas nosaka pašvaldības dome vai tās pilnvarota institūcija, vai valsts dzīvojamo māju privatizāciju veicošā institūcija. 

Savukārt 54. pantā paredzēts: zemesgabala īpašniekam ir pienākums noslēgt zemes nomas līgumu ar privatizētā objekta īpašnieku. Zemes nomas līgumu slēdz par tā zemesgabala lietošanu, ko pašvaldības dome vai tās pilnvarota institūcija, vai valsts dzīvojamo māju privatizāciju veicošā institūcija noteikusi kā dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu. 

Likuma 85. pantā ir paredzēta iespēja pārskatīt funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu. To var ierosināt gan privatizētās dzīvojamās mājas, gan zemes īpašnieks.  

Pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem nosaka kārtību: 

  • kādā tiek ierosināta dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšana; 
  • kādā tā informē zemes un privatizēto objektu īpašniekus (dzīvokļu īpašniekus), noskaidro viņu viedokļus un pieņem šā panta ceturtajā daļā minēto lēmumu attiecībā uz funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu pārskatīšanas uzsākšanu; 
  • kādā tā izvērtē iesaistīto personu viedokļus, pārskata dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala platību un robežas, ņemot vērā arī situāciju attiecīgajā kvartālā, un pieņem šā panta sestajā daļā minēto lēmumu attiecībā uz dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu. 

Pašvaldība lēmumu attiecībā uz dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanas uzsākšanu pieņem ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums par pārskatīšanas ierosināšanu. Lēmumu attiecībā uz dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanas uzsākšanu var pārsūdzēt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. 

Pašvaldībā jānoskaidro, kāds ir mājai piesaistītais funkcionāli nepieciešamais zemesgabals, pamatojoties uz kādiem lēmumiem tas ir noteikts un kādas ir jūsu iespējas to pārskatīt. 

Piespiedu nomas reforma, kurā dalītajos īpašumos zemes nomas maksu aizstāj ar likumisko zemes lietošanas tiesību ieviešanu, attiecībā uz dažādiem gadījumiem paredz: 

  • ja likums nosaka lietošanā esošo zemes platību vai tās noteikšanas procesu, tā arī turpmāk ir uzskatāma par lietošanā esošo zemes platību; 
  • ja likums neregulē platības jautājumu, bet pusēm ir bijusi vienošanās par šo platību vai pušu strīdu ir izšķīrusi tiesa, noteiktā zemes platība paliek spēkā arī likumiskās zemes lietošanas tiesībās; 
  • ja likums neregulē platības jautājumu un puses to nav risinājušas, par platību pusēm ir jāvienojas vai jāvēršas tiesā, lai strīds tiktu izšķirts. 
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 272 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas