E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32821
Lasīšanai: 3 minūtes

Kādos gadījumos darbinieks ir tiesīgs īslaicīgi atstāt darba vietu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. jūnijā, 2024
Vera

Esmu uzņēmumā nostrādājusi vairāk nekā 10 gadus. Tā kā bija saslimis bērns un viņu vajadzēja nogādāt stacionārā, biju spiesta aiziet no darba vietas, par to pabrīdinot direktori. Pēc nedēļas stacionārā un nedēļas ārstēšanas ambulatori, noslēdzot slimības lapu, informēju direktori, ka varu ierasties darbā.  Man pateica, ka varu atnākt parakstīt iesniegumu pēc savstarpējās vienošanās. Ja es to neparakstīšu, tad viņa mani atlaidīs pēc panta. Kā rīkoties? Parakstīts no manas puses pagaidām nav nekas. 

A
atbild:
17. jūnijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Darba likuma 147. pants nosaka, kad darbiniekam ir tiesības uz īslaicīgu prombūtni un kā notiek komunikācija starp darbinieku un darba devēju. 

Darbiniekam, kura aprūpē ir bērns līdz 18 gadu vecumam, ir tiesības uz īslaicīgu prombūtni bērna saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kā arī lai piedalītos bērna veselības pārbaudē, ja šādu pārbaudi nav iespējams veikt ārpus darba laika. 

Par īslaicīgu prombūtni darbinieks savlaicīgi paziņo darba devējam. Īslaicīga prombūtne nevar būt par pamatu darba devēja tiesībām uzteikt darba līgumu

Tādējādi jūs, informējot vadītāju par bērna saslimšanu un nepieciešamību doties uz stacionāru, esat ievērojusi likumā noteikto kārtību un neesat pārkāpusi savas pilnvaras.  

Darba likums aizliedz diskriminēt darbinieku, tostarp uzteikt darba līgumu, bērna slimības dēļ. Darba devējs darba līgumu var uzteikt, tikai pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmajā daļā minētajiem iemesliem. Vairāk par šo tēmu var uzzināt LV portāla skaidrojumā. 

Savukārt Darba likuma 114. pantā ir nostiprināts viens no trim darba attiecību izbeigšanas veidiem: vienošanās līguma noslēgšana. Šādu līgumu var noslēgt pēc darba devēja vai darbinieka ierosinājuma. Tiesu praksē ir atzīts, ka pušu noslēgtās vienošanās tiesiskums un spēkā esamība ir apspriežama atbilstoši civiltiesību normām. Darba likuma 114. pantā  ir skaidri noteikts, ka darbinieka un darba devēja vienošanās par darba tiesisko attiecību izbeigšanu ir civiltiesisks līgums. Līdz ar to šādas vienošanās noslēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas, kā arī spēkā esamības jautājumi apspriežami atbilstoši Civillikuma 1511. un 1587. panta noteikumiem. 

Vienlaikus Darba likuma komentāros ir norādīts, ka piedāvājums izbeigt darba tiesiskās attiecības uz Darba likuma 114. panta pamata otrai pusei nav obligāti saistošs, jo nevienu nevar piespiest slēgt vienošanos. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 196 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas