E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32760
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Ja viens dzīvokļa īpašnieks diskreditē biedrības valdi

J
jautā:
23. maijā, 2024
Pēteris

Labdien! Viens no dzīvojamās mājas īpašniekiem ir ārzemnieks, nav zināms, kādā ceļā savulaik no pašvaldības nopircis pagrabstāvu. Viņš latviešu valodu nesaprot, uz sapulcēm ierodas ar juristutulku. Tagad mājai nepieciešama fasādes rekonstrukcija, kas ir nopietns darbs. Ārzemnieks nepamatoti uzskata, ka mājas valde izsaimnieko līdzekļus, nenodrošina remontdarbus. Vēršas gan pie VID, gan it kā Valsts policijā. Vienlaikus ārzemnieks uzkrāj parādus par viņam piederošo pagrabstāvu un tos atdod tikai tad, kad zaudējis trešajā tiesu instancē. Vārdu sakot, nodarbojas ar kaitniecību un apmelošanu. Kā lai likumīgā ceļā cīnās ar šādu īpašnieku, citu dzīvokļu īpašnieku musinātāju un apmelotāju? Paldies, ja ko ieteiksiet!

A
atbild:
31. maijā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Līga Sileniece, zvērināta advokāta palīdze

Dzīvokļa īpašnieka pienākumi noteikti Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pantā, tai skaitā dzīvokļa īpašniekam ir pienākums piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, savlaicīgi veikt maksājumus, pildīt dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumus. 

Gadījumos, kad dzīvokļu īpašnieks kavē maksājumus, nepieciešams pēc iespējas ātrāk īstenot ārpustiesas parādu piedziņas darbības vai prasīt parāda samaksu tiesas ceļā. Vadoties no Civilprocesa likuma 250.19 panta, ja dzīvokļa īpašnieka parāds nepārsniedz 2500 eiro, prasību iespējams izskatīt vienkāršotā kārtībā rakstveida procesā. Tādējādi parādu piedziņu iespējams īstenot efektīvi un salīdzinoši neilgā laikā. 

Dzīvojamās mājas fasādes rekonstrukcija veicama atbilstoši normatīvajiem aktiem. Ja rekonstrukciju organizē “mājas valde” (norādīts atbilstoši jautājumā ietvertajam formulējumam), minētajām personām jārīkojas atbilstoši pilnvarojumam, ko piešķīrusi dzīvokļu īpašnieku kopība ar Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktā veidā pieņemtu lēmumu. Šāda pilnvarojuma neesamība vai trūkumi tā noformējumā var būt pamats tam, ka veiktās darbības nebūs saistošas. 

Jāņem vērā, ka dzīvojamās mājas kārtējais remonts un energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu nodrošināšana ietilpst obligātajās pārvaldīšanas darbībās (Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6. pants). Līdz ar to dzīvokļu īpašnieku kopībai ir pienākums lemt par attiecīgajiem jautājumiem, savukārt dzīvokļa īpašniekam ir pienākums piedalīties minēto lēmumu pieņemšanā, kā arī ievērot pieņemtos lēmumus. Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums par fasādes rekonstrukciju, kas pieņemts, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto kārtību, būs saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam.  

Par nepatiesu, godu un cieņu aizskarošu ziņu izplatīšanu Civillikuma 2352.1 pantā ir noteikta civiltiesiskā atbildība. Par prasības celšanu ieteicams konsultēties ar zvērinātu advokātu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 67 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas