TĒMA: Tieslietas

Atbildētāja tiesības

J
jautā:
22. martā, 2024
Anna

Labdien! Tiesā esmu atbildētāja. Kad un kādi dokumenti jāiesniedz, lai sevi attaisnotu? Vai pastāv iepriekš sagatavoti dokumentu paraugi, kas ir jāaizpilda?

A
atbild:
26. martā, 2024

Uz jūsu uzdoto jautājumu nav iespējams sniegt atbildi pēc būtības, jo tajā nav ietverts situācijas izklāsts.

Civilprocesa likuma 74. pantā ir skaidrotas pušu tiesības un pienākumi.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 74. panta pirmo daļu civilprocesā par pusēm – prasītāju un atbildētāju – var būt jebkura fiziskā vai juridiskā persona.

Atbilstoši panta otrajai daļai pusēm ir šādas civilprocesuālās tiesības:

  • iepazīties ar lietas materiāliem un izgatavot to atvasinājumus;
  • piedalīties tiesas sēdē;
  • pieteikt noraidījumus;
  • iesniegt pierādījumus;
  • piedalīties pierādījumu pārbaudīšanā;
  • pieteikt lūgumus;
  • dot tiesai mutvārdu un rakstveida paskaidrojumus;
  • izteikt savus argumentus un apsvērumus;
  • celt iebildumus pret citu lietas dalībnieku lūgumiem, argumentiem un apsvērumiem;
  • pārsūdzēt tiesas spriedumus un lēmumus;
  • saņemt spriedumu, lēmumu un citus lietā esošos dokumentus vai to atvasinājumus, kā arī izmantot citas procesuālās tiesības, kuras tām piešķirtas ar šo likumu.

Atbilstoši panta ceturtajai daļai atbildētājs ir tiesīgs pilnīgi vai daļēji atzīt prasību, celt iebildumus pret prasību vai celt pretprasību.