Labdien! Vai darba devējs ir tiesīgs atstādināt no darba darbnespējas lapas laikā (B lapa, kopu slimu bērnu)? Pēc tam arī pati saslimu, un man tika atvērta darbnespējas lapa A, taču nauda netika izmaksāta, jo esmu atstādināta no darba.
Darba likuma 58. pantā ir noteikts, ka atstādināšana no darba ir ar darba devēja rakstveida rīkojumu noteikts pagaidu aizliegums darbiniekam atrasties darba vietā un veikt darbu, par atstādināšanas laiku viņam neizmaksājot darba samaksu.
Darba devējam ir pienākums izsniegt darbiniekam rakstveida rīkojumu, ar kuru darbinieks tiek atstādināts no darba un kurā tiek norādīts atstādināšanas iemesls (lai darbinieks varētu saprast, kādēļ ierobežotas viņa tiesības), kā arī termiņš (lai darbinieks varētu saprast, kā plānot savu laiku un vai meklēt citus ienākuma avotus). Tāpat rīkojumam ir jāsatur informācija, kas norāda uz apstākļiem, kādos atstādināšana var tikt atcelta. Rīkojums darba devējam ir jāizsniedz, lai nepieciešamības gadījumā darbinieks to varētu apstrīdēt tiesā. Rīkojums par atstādināšanu stājas spēkā brīdī, kad tas ir izsniegts darbiniekam.
Likumā ir noteikti gadījumi, kas dod tiesības darba devējam atstādināt darbinieku:
Slimības laikā darbinieku no amata atstādināt nevar. Tiesu praksē ir atzīts, ka personai ir tiesības saņemt slimības pabalstu, ja tā atstādināta turpinātas slimošanas laikā. Piemēram, ja atstādināšana no amata notiek turpinātas slimošanas laikā, atstādināšana neietekmē ienākumu zaudēšanas pamatu, proti, darbinieks turpina neierasties darbā slimības dēļ. Šādā gadījumā slimība uzskatāma par šķērsli darbinieka atstādināšanas laikā atrast kādu citu nodarbošanos, lai nopelnītu sev iztiku.
Savukārt, ja darbiniekam slimības dēļ darbnespēja iestājas, kad viņš jau ir atstādināts no amata, neizmaksājot darba algu, tiesu praksē ir atzīts, ka sociālā riska gadījums, kura dēļ var rasties tiesības saņemt slimības pabalstu, darbiniekam iestājas, kad viņam nav darba ienākumu, ko zaudēt slimības dēļ.
Ja darbinieka atstādināšana no darba ir bijusi nepamatota darba devēja vainas dēļ, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam vidējo izpeļņu par visu darba piespiedu kavējuma laiku, kā arī atlīdzināt ar atstādināšanu radušos zaudējumus.
Jums kā darbiniekam ir tiesības ievērot darba devēja noteiktās prasības, iesniedzot attiecīgus apliecinājumus, kas būs pamats rīkojuma atcelšanai.
Ja uzskatāt, ka darba devējs, atstādinot jūs no darba, ir pārkāpis tā tiesības, jums ir tiesības vērsties tiesā. Darbinieku prasījumi tiesā tiek skatīti prioritārā kārtībā, un nav jāmaksā tiesas nodevas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!