Kā noskaidrot, kad beidzas BKA

J
jautā:
06. februārī, 2024
Linda

Labdien! Vēlējos noskaidrot, vai bērna kopšanas atvaļinājums beidzas līdz ar pēdējo pabalsta maksājumu (vecāku pabalsts). Bērns dzimis 21.11.2022., pēdējā vecāku pabalsta izmaksa ir 20.05.2024. Pēc bērna dzimšanas (no 21.11.2022. līdz 19.01.2023.) tika izmaksāts maternitātes pabalsts. Zvanot uz VSAA, viņi apgalvoja, ka bērna kopšanas pabalsts ir 1,5 gads no vecāku pabalsta sākuma, bet tādā gadījumā nesanāk 20.05.2024., bet gan jūlijs. Vai jūs, lūdzu, varētu palīdzēt šo saprast? Paldies!

A
atbild:
13. februārī, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Bērna kopšanas atvaļinājumu piešķir darba devējs uz vecāka iesnieguma pamata. Vecāks var izvēlēties, kā izmantos BKA – pilnā apmērā vai pa daļām. Darba likuma 156. pants dod tiesības uz 1,5 gadu jeb 18 mēnešus ilgu BKA, līdz bērns sasniedz astoņu gadu vecumu.

Savukārt šo atvaļinājumu apmaksā valsts (VSAA – vecāku pabalsts). Ja vecāku pabalsts tika maksāts mātei, tad BKA  viņa var sākt izmantot pēc darbnespējas lapas B otrās daļas noslēgšanas (no 20.01.2023.).

Tādējādi noskaidrot, kāds ir jūsu BKA iesniegumā norādītais termiņš, varat, vēršoties pie darba devēja, piemēram, piezvanot, uzrakstot e-pastu vai īsziņu.

Ja BKA izmantojat pilnā apmērā, tad provizoriski tas noslēgsies 20.07.2024.

Likums neliedz darbiniekam iespēju, vienojoties ar darba devēju, pārtraukt BKA pirms iesniegumā norādītā termiņa, ja tam ir zudis pamats.