E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 3143
Lasīšanai: 3 minūtes
1
5
1
5

Ieturējumi no darba algas – tikai ar darbinieka rakstveida piekrišanu

J
jautā:
06. novembrī, 2013
Kārlis

Sveiki! Pēc inventūras veikalā, kurā strādāju, ir iztrūkums 5000 latu apmērā - daļa no tā sastāda preces, kurām tiek klāt tikai pārdevēji, bet lielākā daļa, ap 3500Ls pārtika. Darba devējs vēlas neizmaksāt visas darba ņēmēju pirmās algas un pēc tam katru mēnesi ieturēt pa 10-30Ls no katras algas, lai segtu zaudējumus. Kas notiktu, ja es aizietu no darba?

A
atbild:
08. novembrī, 2013
Zaida Kalniņa
LV portāls

No apraksta var secināt, ka darba devējs, iespējams, izmantojot darbinieku neinformētību, ir iecerējis rīkoties prettiesiski. 

VDI Darba tiesību nodaļas vadošais juriskonsults Vilnis Virza, komentējot Jūsu situāciju, norāda, ka Darba likuma 79.pants nosaka, ka darba devējs ieturējumus drīkst veikt tikai tad, ja saņemta darbinieka rakstveida piekrišana. Pretējā gadījumā, ja darbinieks šādu rakstisku piekrišanu nedod, darba devējs var celt prasību tiesā divu gadu laikā no zaudējumu nodarīšanas dienas. 

Turklāt Darba likuma 87.panta pirmā daļa paredz, ka „darbinieks pilnībā vai daļēji atbrīvojams no civiltiesiskās atbildības par darba devējam nodarītajiem zaudējumiem, ja arī darba devējs pats – ar saviem rīkojumiem vai nenodrošinot pienācīgus darba apstākļus vai darba aprīkojumu – bijis vainīgs zaudējumu nodarīšanā. Darbinieka civiltiesiskās atbildības apmērs nosakāms atkarībā no lietas apstākļiem, īpaši ņemot vērā to, ciktāl pārsvarā bijusi darbinieka vai darba devēja vaina”. 

Tādējādi Jūsu rosināta darba uzteikuma gadījumā pret Jums sankcijas no darba devēja puses iespējams vien tad, ja darba devējs iesniegs prasību tiesā

Ja gadījumā Jūs izlemjat rakstveidā piekrist ieturējumu veikšanai no Jūsu darba algas, V.Virza aicina atcerēties, ka Darba likuma 80.pants paredz no darba samaksas izdarāmo ieturējumu ierobežojumus, proti, visu ieturējumu kopsumma nedrīkst pārsniegt 20 procentus, bet Civilprocesa likumā īpaši paredzētajos gadījumos – 50 procentus no darbiniekam izmaksājamās mēneša darba samaksas. Taču jebkurā gadījumā darbiniekam ir saglabājama minimālā darba alga.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU