E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30987
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Pensijas

Vai darba periodu citā ES valstī ieskaita pensijas stāžā

J
jautā:
15. novembrī, 2023
Anželika

Labdien! Lūdzu, izskaidrojiet, vai, strādājot Beļģijā legālā darbā ar pilnīgu nodokļu nomaksu saskaņā ar Beļģijas likumdošanu un pēc tam atgriežoties atpakaļ Latvijā, ārvalstī nostrādātais periods tiks ieskaitīts manā darba stāžā? Vai tas tiks iekļauts pensijas aprēķinā? Vai arī pastāv iespēja, ka, strādājot ārpus Latvijas, es tomēr kaut ko zaudēšu? Kādi ir plusi un mīnusi? Pateicos jau iepriekš!

A
atbild:
17. novembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pensijas piešķiršanā katra individuālā situācija var atšķirties – gan atkarībā no tā, kurā valstī vēl ir uzkrāts stāžs pensijai un cik tas ir liels, gan no šīs valsts likumā noteiktā pensionēšanās vecuma, valsts tiesību aktos noteiktajām prasībām minimālajam apdrošināšanas stāžam. Tāpēc sniedzam vispārīgu informāciju par regulējumu Eiropas Savienībā.

Strādājot Latvijā un kādā citā Eiropas Savienības/Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstī, arī dzīvojot kādā no šīm valstīm un sasniedzot pensijas vecumu, var būt situācija, ka vecuma pensiju ir iespējams pieprasīt no katras dalībvalsts.

Tiesības uz pensiju katra dalībvalsts nosaka saskaņā ar saviem likumiem un tajos noteiktajiem kritērijiem (pensijas vecumu, nepieciešamo apdrošināšanas stāžu u. c.).

Latvijā pensijas vecums pakāpeniski tiek paaugstināts, līdz 2025. gada 1. janvārī tas būs 65 gadi. Šogad pensijas vecums ir 64 gadi un seši mēneši. Lai rastos tiesības uz Latvijas pensiju, ir nepieciešams apdrošināšanas stāžs, kurš pašlaik ir 15 gadi, bet no 2025. gada 1. janvāra tas būs jau 20 gadi.

Pensijas vecums citās dalībvalstīs var atšķirties no Latvijā noteiktā vecuma. Beļģijā pensionēšanās vecums ir 65 gadi; no 2025. gada 1. februāra 66 gadi.

Katra dalībvalsts aprēķina pensiju par tajā uzkrātajiem apdrošināšanas periodiem un atbilstoši valstī noteiktajai kārtībai.

Ja nepieciešamais apdrošināšanas stāžs vienā dalībvalstī nav pietiekams, lai rastos tiesības uz tās pensiju, tad tiek ņemts vērā arī citas dalībvalsts apdrošināšanas periods (stāžs), ja vien tas jau nav izmantots šīs valsts pensijas saņemšanai. Citas ES/EEZ apdrošināšanas periodus var pievienot Latvijas stāžam, taču Latvijas pensiju aprēķina, ņemot vērā tikai Latvijā uzkrāto pensijas kapitālu.

VSAA informācijā norādīts: dzīvojot Latvijā, Latvijas un citas dalībvalsts pensijas pieprasījumu varat iesniegt jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras klientu apkalpošanas centrā klātienē (uzrādot personu apliecinošu dokumentu), elektroniski (parakstītu ar drošu elektronisku parakstu) vai izmantojot portālu www.latvija.gov.lv.

Dzīvojot citā dalībvalstī, pensijas pieprasījumu varat iesniegt dzīvesvietas kompetentajā iestādē.

Pieprasījumam jāpievieno dokumenti, kas nepieciešami pensijas piešķiršanai. Piemēram, Latvijas pensijai tie var būt dokumenti par apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim.

Iesniedzot pieprasījumu, jānorāda darba un tam pielīdzinātie periodi visās dalībvalstīs, papildus aizpildot E207 veidlapu – sertifikātu – par apdrošinātās personas apdrošināšanas vēsturi. Ja citā valstī jums pensija ir jau piešķirta, tad tas jānorāda pensijas pieprasījumā.

Ar katras valsts pensiju regulējumu, arī par Beļģiju, var iepazīties Eiropas Komisijas tīmekļvietnē, sadaļā Jūsu tiesības (pārskats par dažādām valstīm).

Par savu individuālo situāciju vēl pirms pensijas (vai pensiju) pieprasīšanas ieteicams lūgt konsultāciju Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, rakstot uz e-pastu: konsultacijas@vsaa.gov.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 141 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas