E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30769
Lasīšanai: 3 minūtes

Kādi iesniegumi jāraksta sakarā ar grūtniecību

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. oktobrī, 2023
Sanda

Labdien!
Esmu grūtniece, uzskaitē no 8. nedēļas. Ārste ir noteikusi, ka ar 11. decembri man jādodas dzemdību atvaļinājumā (plānotais dzemdību datums 17.02.2024.).
Cik noprotu, mēnesi iepriekš rakstiski ir jāinformē darba devējs, bet gribēju precizēt –, līdz kuram datumam un kāda veida iesniegumi ir jāiesniedz darba devējam par dzemdību atvaļinājumu un pēc tam par bērna kopšanas atvaļinājumu?
Vienā no darbavietām esmu mutiski par to paziņojusi, bet interesē, ņemot vērā likumu, kādi iesniegumi vai cita veida informācija ir jāiesniedz par plānoto dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājumu?

A
atbild:
23. oktobrī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Tiesību aktos nav noteikta kārtība un termiņi, kādā darbiniece informē darba devēju par grūtniecību. Darbiniece visbiežāk to izdara sarunā ar darba devēju, vienlaikus informējot par paredzamo grūtniecības atvaļinājuma sākumu.

Īpašs iesniegums par došanos grūtniecības atvaļinājumā nav jāraksta, jo ārsts izsniedz darbnespējas lapu B, ko reģistrē VID EDS sistēmā. Uz tās pamata darba devējs piešķir darbiniecei grūtniecības atvaļinājumu.

Pēc dzemdībām tiek izsniegta otra darbnespējas lapa B, ar ko tiek piešķirts dzemdību atvaļinājums. Abi atvaļinājumi noteikti Darba likuma 154. pantā.

Jūsu iesniegums darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma piešķiršanu faktiski ir jāraksta vienu mēnesi pirms dzemdību atvaļinājuma beigām. Jums darba devējam būs jāuzrāda arī bērna dzimšanas apliecība. Iesniegumā par BKA piešķiršanu jānorāda izvēlētais šī atvaļinājuma periods, kas atbilstoši Darba likuma 156. pantam maksimāli ir pusotrs gads, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu.

Tas nozīmē, ka BKA var izmantot vienlaidus vai pa daļām. Darba likuma 156. panta otrā daļa noteic, ka darbiniekam ir pienākums vienu mēnesi iepriekš rakstveidā paziņot darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tā daļas sākumu un ilgumu. Atvaļinājuma daļa nevar būt īsāka par vienu nepārtrauktu kalendāra nedēļu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 241 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas