Kā īpašumu sadalīt reālās daļās

J
jautā:
16. oktobrī, 2023
La

Sveiki! Īpašums – māja, viens stāvs ar bēniņiem, kas sastāv no trim dzīvokļiem (atsevišķi ieraksti zemesgrāmatā). Zeme un kopīpašuma daļas sadalītas domājamās daļās. Realitātē puse no mājas ir divi dzīvokļi, otra mājas puse ir trešais dzīvoklis. Pirmo divu dzīvokļu īpašnieki (kas atrodas mājas vienā pusē) vēlas veikt mājas un zemes pārdali uz pusēm, ņemot vērā reālo situāciju un veicot divu dzīvokļu apvienošanu un īpašuma statusa maiņu no dzīvokļa uz māju vai dvīņu māju. Kādi ir nepieciešamie soļi, lai veiktu šādas izmaiņas? Pastāv liela iespēja, ka otras mājas puses trešā dzīvokļa īpašnieki šo procesu nevēlēsies veikt.

A
atbild:
17. oktobrī, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Indra Dogādova, zvērināta advokāte

Pēc izklāstītās situācijas secināms, ka īpašums ir kopīpašums un jūs vēlaties īpašumu sadalīt reālās daļās. Pirmkārt, ir jāsaprot, vai kopīpašuma reālu sadali pieļauj pašvaldības, kuras administratīvajā teritorijā īpašums atrodas, saistošie noteikumi. Otrkārt, ja īpašuma sadali reālās daļās atļauj pašvaldības saistošie noteikumi, varat vienoties ar pārējiem kopīpašniekiem ārpustiesas ceļā, noslēdzot darījumu par īpašuma sadali, vai, ja vienoties nespējat, tiesas ceļā, ceļot prasību pret kopīpašniekiem par kopīpašuma izbeigšanu, piedāvājot kopīpašuma izbeigšanas veidu – reālu sadali.