E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30437
Lasīšanai: 4 minūtes

Kad izmantot uzkrāto atvaļinājumu, ja darbiniece atrodas grūtniecības atvaļinājumā

J
jautā:
11. septembrī, 2023
Sanija

Labdien! Ja esmu uzkrājusi ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu un šobrīd atrodos pirmsdzemdību atvaļinājumā, vai ir iespēja ikgadējo atvaļinājumu izmantot pēc bērna kopšanas atvaļinājuma? Vai arī tas pazūd? Un, ja ikgadējo atvaļinājumu izmanto pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, kā tiek aprēķināta šī ikgadējā atvaļinājuma nauda?

A
atbild:
12. septembrī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Saskaņā ar Darba likuma regulējumu darbinieka neizmantotais ikgadējais atvaļinājums nezūd.

Ja šobrīd esat grūtniecības atvaļinājumā, kam sekos dzemdību atvaļinājums, tad jums pastāv vairākas iespējas, kad izmantot iepriekš neizmantoto atvaļinājumu.

Pirmkārt, jūs to varat izmantot uzreiz pēc dzemdību atvaļinājuma (proti, pirms bērna kopšanas atvaļinājuma). Otrkārt, jūs to varat izmantot pirms atgriešanās darbā (secīgi pēc bērna kopšanas atvaļinājuma).

Treškārt, jūs to varat izmantot pēc atgriešanās darbā, pievienojot to ikgadējam atvaļinājumam vai izmantojot neatkarīgi no tā pa daļām vai visu kopā.

Atbilstoši Darba likuma 150. panta trešajai daļai darbiniekam, kuram ir bērns līdz triju gadu vecumam vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, ikgadējais apmaksātais atvaļinājums piešķirams vasarā vai pēc viņa vēlēšanās jebkurā citā laikā. 

Atvaļinājuma naudu aprēķina, ņemot vērā Darba likuma 75. pantā noteikto. Konkrētajā situācijā saistoši būs šie nosacījumi:

  • Visos gadījumos, kad darbiniekam saskaņā ar šo likumu izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.
  • Ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, tad vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma. Ja darbinieks pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma ir strādājis mazāk par sešiem mēnešiem, tad vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par periodu, kurā darbinieks ir strādājis. Ja aprēķinātā mēneša vidējā izpeļņa par darbu normāla darba laika ietvaros ir mazāka nekā spēkā esošā minimālā mēneša darba alga, tad mēneša vidējā izpeļņa izmaksājama spēkā esošās minimālās mēneša darba algas apmērā.
  • Mēneša vidējo izpeļņu aprēķina, dienas vidējo izpeļņu reizinot ar mēneša vidējo darba dienu skaitu pēdējos sešos kalendāra mēnešos (saskaitot darba dienas pēdējos sešos kalendāra mēnešos un šo kopsummu dalot ar seši).
  • Stundas vidējo izpeļņu aprēķina, pēdējo sešu kalendāra mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto stundu skaitu.
  • Par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma vai apmaksātā papildatvaļinājuma laiku izmaksājamās samaksas summu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 245 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU