TĒMA: Tieslietas

Aizgādnība pār pilngadīgajiem

J
jautā:
01. septembrī, 2023
Dace

Labvakar! Mammai 70+ gadu. It kā saprātīgi domājošs cilvēks, bet pēdējo trīs gadu laikā atkārtoti ir kļuvusi par krāpniecības upuri. Ieguldījumi viltus īpašumu akcijās, Facebook drauga (naftas platformas strādnieka) finansiāla glābšana, nebeidzami ieguldījumi kriptovalūtas darījumos. Mums zināmā izkrāptā summa jau pārsniedz 40 000 eiro. Kad pirmo reizi sapratām, kas notiek, veicām parādsaistību apvienošanu, mamma pati atmaksāja tā brīža parādu – 10 000 eiro. Pēc otrā gadījuma (krāpšanas Facebook) bijām policijā, tiek veikta izmeklēšana. Diemžēl ir aizdomas, ka sarakste ar krāpnieku tiek turpināta. Pēdējo parādu kopsumma ir tik liela, ka nepieciešams mūsu (bērnu) atbalsts. Naudu parāda atmaksai savācām, bet... Neesam pārliecināti, ka mamma neturpinās iekrist uz šiem krāpniekiem. Kā pasargāt sevi un viņu no tālākajiem pārsteigumiem? Vai pastāv likumiska iespēja liegt veikt lielus naudas darījumus bez mūsu apstiprinājuma? Radušās vēl medicīniski neapstiprinātas aizdomas par agrīnas demences pazīmēm. Kā mums rīkoties?

A
atbild:
05. septembrī, 2023

Civillikuma pirmās daļas ceturtās nodaļas otrā apakšnodaļa regulē aizgādnību pār pilngadīgajiem, kas jūsu aprakstītajā gadījumā varētu būt risinājums. LV portālā publicētajā e-konsultācijā “Par rīcībspējas ierobežošanu pilngadīgajam” varat atrast informāciju par rīcībspējas ierobežošanas veidiem, nosacījumiem, kā arī pieteikuma iesniegšanas kārtību.