E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30323
Lasīšanai: 4 minūtes

Īpašuma apgrūtinājumi

J
jautā:
01. septembrī, 2023
Maksims

Man pieder 100/1000 domājamās daļas denacionalizētā ēkā Rīgas centrā, lietošanā ir konkrēts dzīvoklis. Mājai nav izdarīta reālā sadale. 1996. gadā mēs, visi līdzīpašnieki, atteicāmies no RS pakalpojuma. 2023. gada augustā RS atsūtīja plānu, kā viņi nomainīs veco cauruli mūsu pagrabā. Uz laiku RS ieplānojis laist pagaidu caurules apkārt manai mājai caur pagraba logu. Visus šos 27 gadus neviens no līdzīpašniekiem pat nezināja, ka caurule, kas iet caur pagrabu, nav tukša, bet apsilda blakus mājas. Visus šos 27 gadus esam devuši bezmaksas tranzītu, jo zemesgrāmatā nav ieraksta par apgrūtinājumu ne zemei, ne pagrabam. Kad paziņojām RS, ka apgrūtinājuma nav zemesgrāmatā, mums tika atsūtīta vēstule ar atsauci uz CL 1477. pantu un 1967. gada padomju laika tehnisko dokumentāciju, ka caur mājas pagrabu iet siltummezgls. Kaut arī RS no mums nesaņēma atļauju, 1. augustā RS darbinieki iekļuva pagraba telpās (atvēra sētnieks) un salauza sienu. Pēc pāris stundām mēs apturējām darbus pagrabā ar pretenzijas vēstuli RS. RS plāno uzsākt darbus no 1. septembra, par ko viņi mūs informēja rakstiski. RS vājā vieta – nav nekur nostiprinātas viņu tiesības lietot ēku siltumtrases izmantošanai ēkas pagrabā un zemesgabalā. Kāds deviņdesmitajos gados ir pieļāvis kļūdu. Es RS pārstāvim piedāvāju, lai viņi ierīko jaunas caurules ārpus mājas. Viņi ne visai to grib darīt izmaksu dēļ. Cik likumīga ir RS rīcība? Vai mums ir pienākums dot bezmaksas pieeju pagraba telpās turpmāko darbu veikšanai bez apgrūtinājuma zemesgrāmatā?

A
atbild:
04. septembrī, 2023

Sākotnēji vēršama uzmanība, ka ne visas inženiertehniskās ietaises (kopīpašumā) ir jāreģistrē servitūta veidā zemesgrāmatās. Bez šaubām, cauruļvadu izbūve caur kopīpašumu ir apgrūtinājums kalpojošajam īpašumam, un šāda apgrūtinājuma nodibināšanā ir nepieciešama dzīvokļu īpašnieku kopības (vai mājas īpašnieka) piekrišana.

Veicot būvdarbus, kā tas aprakstīts jautājumā, RS bija nepieciešams izstrādāt būvprojektu un to saskaņot būvvaldē. Saskaņošanas process ietver arī mājas īpašnieka piekrišanu būvdarbu veikšanai. Šajā gadījumā ir vērtējams, vai RS, veicot rekonstrukcijas (vai renovācijas) darbus, ir vai nav pārkāpusi būvniecību reglamentējošos tiesību aktus.

Pirmšķietami secināms (izriet no jautājuma), ka sienu izjaukšana kā būvdarbu sastāvdaļa nav attiecināma uz darbībām, kuras varētu veikt saskaņā ar vienkāršotās renovācijas apliecinājuma karti, kā arī būvdarbu veikšana bez saskaņošanas ar īpašnieku nav tiesiska.

Tāpat paskaidrojams, ka nepiederošu personu patvaļīgas iekļūšanas telpās gadījumā jums ir jāizsauc pašvaldības policija.

Minētā jautājuma tiesiskuma izvērtēšanai jums ir tiesības vērsties būvvaldē ar pretenziju par patvaļīgas būvniecības veikšanu, norādot, ka mājas īpašnieks nav saskaņojis būvniecības darbus un tiem nepiekrīt. Ja esošajā situācijā ir iespējams risinājums (cauruļvadu izbūve ārpus jūsu īpašuma (kopīpašumā esošās mājas)), kas neapgrūtina īpašumu, izmaksu sadārdzinājums šajā gadījumā nebūs noteicošais faktors.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas