Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Tieslietas

Bijušo laulāto kopīgas mantas sadale un noilgums

J
jautā:
10. augustā, 2023
LII

Laulība šķirta sen (2012. gadā), nesadalot mantu. Laulības laikā ir iegūti nekustamie īpašumi, kurus vīrs reģistrēja uz sava vārda. Vai prasībai par kopmantas sadali var iestāties noilgums? Vai par noilguma sākumu uzskatīs brīdi, kad vīrs īpašumu reģistrēja uz sava vārda?

A
atbild:
14. augustā, 2023

Saskaņā ar Civillikuma 77. panta nosacījumiem tiesa/notārs laulību nešķir, ja laulātie nav vienojušies par kopīgās mantas sadali. Tomēr strīds par laulības laikā iegādātās mantas sadali var rasties arī pēc laulības šķiršanas.

Šajā gadījumā saskaņā ar Civillikuma 1895. pantu ir jāievēro noilgums: “Visas saistību tiesības, kuras nav noteikti izņemtas no noilguma ietekmes un kuru izlietošanai nav likumā noteikti īsāki termiņi, izbeidzas, ja tiesīgā persona tās neizlieto desmit gadu laikā.”

Tātad jūsu gadījumā ir iestājies noilgums, ja pēc 2012. gada tas nebija pārtraukts (Civillikuma 1902.–1906. pants).