E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30153
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Neuzmērīta zemesgabala noma

J
jautā:
09. augustā, 2023
Arnis

Vai pašvaldība drīkst iznomāt neuzmērītu zemi?

A
atbild:
07. septembrī, 2023
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Pašvaldības likuma 73. panta ceturto daļu pašvaldībai ir tiesības iegūt un atsavināt kustamo un nekustamo īpašumu, kā arī veikt citas privāttiesiskas darbības, ievērojot likumā noteikto par rīcību ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu.

Publiskai personai piederoša vai piekrītoša zemesgabala vai tā daļas iznomāšanas kārtību un tās izņēmumus, nomas maksas aprēķināšanas kārtību, kā arī atsevišķus nomas līgumā ietveramos tipveida nosacījumus paredz Ministru kabineta 2018. gada 19. jūnija noteikumi Nr. 350 “Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi”, turpmāk – noteikumi.

Atbilstoši noteikumu 5. punktam zemesgabala minimālā nomas maksa vai neapbūvēta zemesgabala apbūves tiesības minimālā maksa gadā ir 28 eiro.

Nomnieks papildus nomas maksai maksā iznomātājam normatīvajos aktos noteiktos nodokļus vai to kompensāciju, kuri attiecināmi uz iznomāto zemesgabalu.

Saskaņā ar noteikumu 28. punktu lēmumu par neapbūvēta zemesgabala iznomāšanu pieņem iznomātājs.

Neapbūvēta zemesgabala nomnieku noskaidro rakstiskā, mutiskā vai elektroniskā izsolē. Iznomātājs pieņem lēmumu par piemērojamo izsoles veidu, nodrošina izsoles atklātumu un dokumentē izsoles procedūru.

Atbilstoši noteikumu 33. punktam par iznomājamo neapbūvēto zemesgabalu publicē informāciju (ja attiecināms): neapbūvēta zemesgabala nosaukumu, atrašanās vietu, kadastra apzīmējumu, platību, lietošanas mērķi, apgrūtinājumus un citu zemesgabalu raksturojošu informāciju un citu informāciju, ko paredz noteikumi.

Jebkurai personai ir tiesības iepazīties ar informāciju par iznomājamā neapbūvētā zemesgabala stāvokli, kā arī saņemt citu iznomātāja rīcībā esošu informāciju par neapbūvēto zemesgabalu un apskatīt to dabā.

Saskaņā ar noteikumu 29.1. punktu noteikumu 32., 40., 41., 42., 42.1, 42.2, 42.3, 43., 44., 45. un 46. punktu var nepiemērot, ja tiek iznomāts: neapbūvēts zemesgabals, kas ir starpgabals, vai neapbūvēts zemesgabals (tostarp zemesgabals ielu sarkanajās līnijās), kas nav iznomājams patstāvīgai izmantošanai un tiek iznomāts tikai piegulošā nekustamā īpašuma īpašniekam vai lietotājam ar nosacījumu, ka nomnieks neapbūvētajā zemesgabalā neveic saimniecisko darbību, kurai samazinātas nomas maksas piemērošanas gadījumā atbalsts nomniekam kvalificējams kā komercdarbības atbalsts.

Ņemot vērā, ka jautājuma saturs ir vispārējs un nav konkretizēts zemesgabals (apbūvēts vai neapbūvēts zemesgabals, starpgabals, atrodas pilsētā vai ārpus pilsētas), un normatīvie akti paredz atšķirīgu regulējumu un izņēmumus šajos jautājumos, aicinātu personu vērsties vietējā pašvaldībā ar attiecīgu iesniegumu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 153 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas