E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29974
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai ir tiesības uz pabalstiem par nākamo bērnu, ja pirmā BKA laikā uzņēmums ticis likvidēts

J
jautā:
21. jūlijā, 2023
Kristīne

Labdien! Šobrīd esmu bērna kopšanas atvaļinājumā, bet mana darba vieta ir likvidēta (firma veica likvidāciju), un ir konstatēta otrā grūtniecība. Kā jārēķina BKA ilgums (kad oficiāli beidzas BKA ar pirmo bērniņu)? Vai saņemšu maternitātes pabalstu, ja BKA došos ar otro bērnu, jau esot BKA ar pirmo bērnu (ņemot vērā, ka iepriekšējā darba vieta neeksistē)?

A
atbild:
26. jūlijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Maternitātes pabalstu var saņemt sieviete, kura ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā un kura grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dēļ zaudē ienākumus, un kurai ārsts izsniedzis darbnespējas lapu B. Ja topošajai māmiņai ir piešķirts maternitātes pabalsts, tad viņai par to pašu jaundzimušo ir tiesības saņemt arī vecāku pabalstu.

Lai būtu tiesības uz maternitātes pabalstu, ir jābūt noteiktajam apdrošināšanas jeb kvalifikācijas periodam, kas dod tiesības pabalsta saņemšanai. Proti, obligātajām iemaksām maternitātes apdrošināšanai jābūt veiktām ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma sākuma datums, no kura ir izsniegta darbnespējas lapa B), vai ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Tiesības uz maternitātes pabalstu saglabājas, ja sieviete zaudējusi darba ņēmējas statusu saistībā ar uzņēmuma likvidāciju 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma. Likuma norma par 210 dienām nav piemērojama, ja kopš darba devēja likvidācijas aizritējis vairāk laika.

Ja bērns ir dzimis 2023. gadā, vecāku pabalsta pamatdaļas izmaksa pēc darba tiesisko attiecību pārtraukšanas jums turpināsies piešķirtajā apmērā atbilstoši izvēlētajam vecāku pabalsta saņemšanas periodam, kāds bija norādīts iesniegumā vecāku pabalsta piešķiršanai.

Vecāku pabalsta nenododamo daļu var saņemt, ja pabalsta pieprasītājs ir darba attiecībās un atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Tā kā vecāku pabalsta nenododamo daļu var pieprasīt līdz bērna 8 gadu vecumam, tad, uzsākot darba attiecības kaut kad vēlāk, jums radīsies tiesības arī uz savu vecāku pabalsta nenododamo daļu.

Par tiesībām uz pabalstiem individuālā situācijā varat uzzināt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 237 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas