E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29726
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Kādos gadījumos nav jāmaksā nodoklis no īpašuma pārdošanas ienākuma

J
jautā:
19. jūnijā, 2023
Žanna

Vai, pārdodot nekustamo īpašumu, Valsts ieņēmumu dienestam jāmaksā nodoklis 20% apmērā? Vai nodoklis tiek aprēķināts no īpašuma kadastrālās vērtības vai no pārdotā īpašuma summas? Piemēram, kadastrālā vērtība ir 20 000 eiro, bet ir vēlme pārdot par 30 000. Īpašums ir mantots.

A
atbild:
26. jūnijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šī nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Papildu nosacījumi ir nekustamā īpašuma iegādes vērtības noteikšanai situācijā ar mantotu īpašumu, jo svarīgi ir arī tas, no kā īpašums mantots.  

Tas, vai būs jāmaksā nodoklis un kā šajā gadījumā tiks noteikta iegādes vērtība, individuālā situācijā pirms pārdošanas darījuma ir jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 267 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas