E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29591
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Inženiertīklu nomaiņa daudzdzīvokļu ēkā

J
jautā:
05. jūnijā, 2023
Aina

Labdien! Daudzdzīvokļu māja celta 1980. gadā. 2013. gadā veikta mājas vienkāršotā renovācija, bet stāvvadi renovācijas laikā netika mainīti. Stāvvadiem pašreizējais stāvoklis ir kritisks. Kopsapulcē pieņemts lēmums nomainīt stāvvadus visā mājā un piesaistīt kredītu. Apsekojot māju, konstatēts, ka iepriekšējos gados (pirms 2, 3, 6 gadiem) dažos dzīvokļos īpašnieki paši veikuši stāvvadu maiņu par saviem līdzekļiem, citos – avārijas dēļ stāvvadus mainīja māja par apsaimniekošanas naudu. Kā pareizi būtu jārīkojas ar kredīta summas sadalījumu, ja, piemēram, pirms diviem gadiem par mājas apsaimniekošanas līdzekļiem sakarā ar avāriju vienai dzīvokļu sānu sekcijai nomainīti stāvvadi no pagraba līdz sestajam stāvam? Vai kredīts būtu jāmaksā arī šo dzīvokļu īpašniekiem, ja tiks pieņemts lēmums, ka stāvvadus nemainīs? Kā aprēķināt un sadalīt kredītu tiem, piemēram, ja kāds atsakās ielaist dzīvoklī, sakot, ka stāvvadi pirms dažiem gadiem ir mainīti par viņu naudu? Jau iepriekš pateicos par sniegto atbildi!

A
atbild:
09. jūnijā, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Lai veiktu mājas inženiertīklu nomaiņu, tie ir jāapseko un jāsagatavo attiecīgs projekts.

Iepriekš Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis LV portālā ir skaidrojis, ka šādos gadījumos ir jārunā ar mājas remontdarbu vadītāju, kurš, iespējams, ir mājas kopīpašuma pārvaldnieks, par iespēju remontā iekļaut iepriekš nomainītos inženiertīklu posmus. Ja remontdarbi neparedz šādu pielāgošanas iespēju, tad dzīvokļa īpašnieks nedrīkst liegt remonta veikšanu kopīpašumā.

Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta pirmās daļas 7. punkts paredz, ka dzīvokļa īpašniekam ir pienākums nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem veikt dzīvokļa īpašumā darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu.

Ja dzīvokļa īpašnieks nepilda Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktos pienākumus, tad atbilstoši tiesu praksei jāvēršas ar prasības pieteikumu vispārējās jurisdikcijas tiesā, lūdzot dzīvokļa īpašniekam saskaņā ar Civilprocesa likuma 197. pantu uzlikt par pienākumu ielaist savā dzīvoklī dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotos speciālistus, lai veiktu nepieciešamās darbības.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU