TĒMA: Tieslietas

Vai sods būs mazāks, ja tiks atzīta vaina

J
jautā:
17. maijā, 2023
Kārlis

Labdien! Situācija tāda, ka ir noziedzīgais nodarījums, kurā vainu atzīstu daļēji. Prokurors mēģina pārliecināt atzīt vainu pilnībā. Ja atzīšu vainu, vai man būs mazāks sods?

A
atbild:
26. maijā, 2023

Krimināllikuma 46. pantā ir skaidroti soda noteikšanas vispārīgie principi.

Saskaņā ar Krimināllikuma 46. panta pirmo daļu sodu nosaka tādā apmērā, kādu par izdarīto noziedzīgo nodarījumu paredz šā likuma sevišķās daļas attiecīgā panta sankcija, ievērojot šā likuma vispārīgās daļas noteikumus. Atbilstoši panta otrajai daļai, nosakot soda veidu, ņem vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, kā arī vainīgā personību. Saskaņā ar Krimināllikuma 46. panta trešo daļu, nosakot soda mēru, ņem vērā atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus.

Atbildību mīkstinošo un atbildību pastiprinošo apstākļu uzskaitījums ir sniegts Krimināllikuma 47. un 48. pantā.

Savas vainas atzīšana var būt pamats to atzīt par atbildību mīkstinošo apstākli saskaņā ar Krimināllikuma 47. panta otro daļu, vai to var ņemt vērā pie soda noteikšanas, vērtējot apsūdzētā personību saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 21. pantu.