E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35693
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Vai var vērsties policijā par piesavināšanos, kas realizēta pirms pusotra gada

J
jautā:
05. martā, 2025
Marina

Labdien! Pirms aptuveni pusotra gada es biju pasūtījusi apģērbu ar pakomāta starpniecību, bet kļūdījos un norādīju nepareizu telefona numuru. Sūtījumu izņēma cilvēks, kura telefona numuru biju norādījusi, saņemot SMS paziņojumu no pakomāta. Sazinājos ar šo cilvēku, un vienojāmies, ka viņš man sūtījumu atdos. Diemžēl man radās dažādas darīšanas un es netiku pakaļ sūtījumam kādas 24 nedēļas. Pēc tam es vēlreiz mēģināju vienoties par saņemšanu, bet tas bija neveiksmīgi. Ir pagājis aptuveni pusotrs gads. Vai es varu vērsties policijā par zādzību no pakomāta? Jo sanāk, ka šis cilvēks ir piesavinājies manu sūtījumu. 

A
atbild:
08. aprīlī, 2025
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Persona jebkurā gadījumā var vērsties ar iesniegumu Valsts policijā. 

Pēc pakomāta atrašanās vietas tiktu noteikta lietas piekritība. Šajā gadījumā noilgums ir pieci gadi. 

Pirmšķietami jautājumā minētie apstākļi varētu norādīt uz Krimināllikuma 180. pantā norādīto noziedzīgo nodarījumu (zādzība, krāpšana, piesavināšanās nelielā apmērā). Par šādu nodarījumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu. 

Minētais nodarījums uzskatāms par izdarītu nelielā apmērā, ja vainīgajam bijis nodoms iegūt noziedzīgā nodarījuma priekšmetu paciņu , kura vērtība nodarījuma izdarīšanas brīdī nepārsniedz vienu tai laikā Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu. 

Piesavināšanos raksturo tas, ka sveša manta atrodas vainīgās personas pārziņā vai manta tai ir uzticēta, t. i., manta pie šīs personas nonākusi tiesiski un tikai pēc tam vainīgajai personai rodas nodoms mantu prettiesiski pārņemt savā valdījumā, t. i., nolaupīt. 

Tiesas spriedumos gan ir atrodamas atziņas, ka vainīgā bezdarbība pati par sevi neliecina par mantas piesavināšanos. Piesavināšanās gadījumā jākonstatē mantas neatdošanas nolūks, kas ir subjektīvās puses pazīme – iegūt svešu mantu, atstumjot tās īpašnieku. Tas nozīmē, ka nepieciešama papildu informācija par to, kādi ir tie apstākļi, kādēļ paciņas īpašniece nevarēja ierasties pakaļ mantai, un par ko personas savā starpā vienojās.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 190 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas