TĒMA: Nodokļi

Vai pašnodarbinātā ienākumi ietekmēs pensiju

J
jautā:
13. aprīlī, 2023
Maija

Esmu pensionāre un gribu reģistrēties kā pašnodarbinātā. Kā tas iespaidos manu pensiju, kas ir zemāka par 500 eiro? Kādi nodokļi man būtu jāmaksā?

A
atbild:
02. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pensijas apmēru neietekmēs ienākumi no saimnieciskās darbības. Kāda pensija ir piešķirta, tādu arī maksās. Pensija ir ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekams ienākums. Izmaksātājs – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) – tai piemēro pensionāra neapliekamo minimumu. Šogad tas ir 500 eiro mēnesī.

Uzsākot saimniecisko darbību, arī no tās ienākumiem būs jāmaksā nodokļi – IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). IIN maksā reizi gadā, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestam ienākumu deklarāciju, savukārt VSAOI – reizi ceturksnī par mēnešiem, kuros ir ienākumi. No pašnodarbinātā ienākumiem jāveic iemaksas, tostarp pensiju apdrošināšanai, tās veidos jaunu pensijas kapitālu. Reizi gadā pensiju varēs pārrēķināt, iesniedzot iesniegumu VSAA.

Informācija par nodokļiem ir pieejama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē, norādē “Saimnieciskās darbības veicēji”.