TĒMA: Nodokļi

Vai dubultpilsonim un citas valsts nodokļu rezidentam Latvijā jādeklarē otrā valstī gūtie ienākumi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. martā, 2023
Diāna

Labdien! Fiziskajai personai ir gan Latvijas, gan Vācijas pilsonība (persona dzimusi Latvijā, ir abu valstu pilsonība). Šī fiziskā persona jau 20 gadus dzīvo un gūst ienākumus Vācijā. 2021. gadā personai tika šķirta laulība, par ko viņa oficiāli no bijušā laulātā (saskaņā ar šķiršanās līgumu) saņēma kompensāciju (50 tūkst. eiro). Kompensācija tika deklarēta Vācijā kā fiziskās personas ienākums. Šogad (2023. gadā) persona plāno iegādāties nekustamo īpašumu Latvijā (par tiem pašiem 50 tūkst. eiro). Vai personai ir (bija) jādeklarē Latvijā no bijušā laulātā saņemtā kompensācija 50 tūkst. eiro apmērā? Ja persona dzīvo Vācijā, vai viņai ir jādeklarē Latvijā ienākumi, kas tika gūti Vācijā (papildu tam, ka regulārie ienākumi, kurus persona gūst Vācijā, tiek deklarēti tur)?

A
atbild:
17. aprīlī, 2023

Nodokļu pienākumi atšķiras nevis pēc pilsonības, bet nodokļu rezidences valsts. Ja esat Vācijas nodokļu maksātājs (Vācijas rezidents), Latvijā nav jādeklarē Vācijā gūtie ienākumi.

Fiziskās personas, ārvalstu nodokļu maksātāji, Latvijas nerezidenti, nodokli Latvijā maksā tikai no Latvijā gūtajiem ienākumiem. Latvijas nodokļu normatīvajos aktos (likumā “Par nodokļiem un nodevām”) ir noteikts, ka nodokļu likumos fiziskā persona tiks uzskatīta par rezidentu, ja:

  • šīs personas deklarētā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā;
  • šī persona uzturas Latvijas Republikā 183 dienas vai ilgāk jebkurā 12 mēnešu periodā, kas sākas vai beidzas taksācijas gadā;
  • šī persona ir Latvijas pilsonis, ko ārvalstīs nodarbina Latvijas Republikas valdība.

Nosakot fiziskās personas rezidenci, izvērtē:

  • vai personas ģimenes (laulātā, bērnu) pastāvīgā dzīvesvieta ir ārvalstī;
  • vai personai pieder nekustamie īpašumi ārvalstī;
  • vai persona īrē nekustamo īpašumu ārvalstī;
  • vai persona veic obligātos valsts sociālās apdrošināšanas maksājumus šajā valstī;
  • vai personas pastāvīgās nodarbinātības vieta ir ārvalstī u. c.

Latvijā informāciju par jautājumiem, kas saistīti ar nodokļiem, var noskaidrot Valsts ieņēmumu dienestā. Ir pieejams arī atsevišķs tālruņa numurs ārzemēs dzīvojošajiem: +371 67122443.