TĒMA: Tieslietas

Naudas soda noteikšana par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. martā, 2023
Margo

Sveiki! Kādos gadījumos par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu piespriež naudas sodu?

A
atbild:
16. martā, 2023

Naudas soda kā jēdziena skaidrojums un tas, par ko to piemēro, ir noteikts Krimināllikuma 41. pantā.

Saskaņā ar Krimināllikuma 41. panta pirmo daļu naudas sods kā pamatsods vai papildsods ir naudas summa, ko tiesa vai prokurors uzliek samaksāt valsts labā 30 dienu laikā šajā pantā noteiktajos apmēros.

Atbilstoši minētā panta otrajai daļai naudas sods kā pamatsods, ņemot vērā noziedzīga nodarījuma kaitīgumu un vainīgā mantisko stāvokli, nosakāms:

  • par kriminālpārkāpumu – vienas līdz simt Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā;
  • par mazāk smagu noziegumu – trīs līdz tūkstoš Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā;
  • par smagu noziegumu, par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ne ilgāku par pieciem gadiem, – desmit līdz divu tūkstošu Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā.

Saskaņā ar Krimināllikuma 41. panta 21 daļu naudas sods nosakāms tādā Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā, kāds tas ir sprieduma taisīšanas dienā, norādot spriedumā šā naudas soda summu Latvijas Republikas naudas vienībās.

Krimināllikuma 41. panta trešajā daļā ir noteikts naudas soda kā papildsoda noteikšanas un piemērošanas apmērs.

Atbilstoši minētā panta trešajai daļai naudas sods kā papildsods, ņemot vērā noziedzīga nodarījuma kaitīgumu un vainīgā mantisko stāvokli, nosakāms:

  • par kriminālpārkāpumu – vienas līdz simt Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā;
  • par mazāk smagu noziegumu – trīs līdz tūkstoš Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā;
  • par smagu noziegumu, par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ne ilgāku par pieciem gadiem, – piecu līdz divu tūkstošu Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā;
  • par smagu noziegumu, par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par pieciem gadiem, un par sevišķi smagu noziegumu – desmit līdz piecu tūkstošu Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā.

Noziedzīgu nodarījumu klasifikācija ir noteikta Krimināllikuma 7. pantā.