TĒMA: Tieslietas

Tiesas ceļā var prasīt atsaukt nepatiesu informāciju

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. martā, 2023
Goda un cieņas aizskaršana

Cilvēks nomelno mani un izplata baumas par to, ka es krāpju savu partneri. Tas grauj manu reputāciju un attiecības, ietekmējot manu morālo un emocionālo veselību. Vai es varu pieprasīt oficiālu atspēkojumu, atvainošanos un morālo kompensāciju?

A
atbild:
15. martā, 2023

Civillikuma 2352.1 pants noteic, ka katram ir tiesības prasīt tiesas ceļā atsaukt ziņas, kas aizskar viņa godu un cieņu, ja šādu ziņu izplatītājs nepierāda, ka tās atbilst patiesībai.

Ja personas godu un cieņu aizskarošās ziņas izplatītas presē, tad gadījumā, ja tās neatbilst patiesībai, šīs ziņas presē arī jāatsauc. Ja personas godu un cieņu aizskarošās ziņas, kas neatbilst patiesībai, ietvertas dokumentā, šāds dokuments jāapmaina. Citos gadījumos atsaukšanas kārtību nosaka tiesa.

Tāpat likums paredz –, ja kāds prettiesiski aizskar personas godu un cieņu mutvārdiem, rakstveidā vai ar darbiem, tad viņam jādod atlīdzība (mantiska kompensācija). Atlīdzības apmēru nosaka tiesa.

Tomēr ir jāņem vērā, ka, ceļot prasību tiesā civilprocesuālā kārtībā, ir jāspēj pierādīt goda un cieņas aizskaršana (nepatiesu baumu izplatīšana, “nomelnošana”).

Pierādīšanas līdzekļi civilprocesā ir:

  • pušu un trešo personu paskaidrojumi;
  • liecinieku liecības;
  • rakstveida pierādījumi;
  • lietiskie pierādījumi;
  • ekspertīze;
  • institūciju atzinumi.

Vairāk par pierādījumiem civilprocesā varat uzzināt LV portāla publikācijās, kas pieejamas šeit un šeit.

Vairāk par to, kā iesniegt prasību tiesā, varat uzzināt LV portāla publikācijā, kas pieejama šeit.