E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28758
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. martā, 2023
Ruta

Esmu bērna kopšanas atvaļinājumā kopš 20.02.2023 uz pusotru gadu; bērns ir dzimis 2023.gadā.  Kad man īsti jāatgriežas darbā pēc šī gada jaunajiem noteikumiem?

A
atbild:
06. martā, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likumā nav mainīts bērna kopšanas atvaļinājuma (BKA) kopējais ilgums. Atbilstoši Darba likuma 156.pantam, kā arī jūsu jautājumā norādītajai informācijai jums BKA kopumā var tikt piešķirts un jums ir piešķirts uz pusotru gadu. Tas nozīmē, ka jums darbā jāatgriežas pēc pusotra gada (18 mēnešiem), skaitot no BKA piešķiršanas dienas, - 21.08.2024. Kad tuvosies BKA noslēgums, dažus mēnešus iepriekš ieteicams sazināties ar darba devēju par atgriežas darbā datumu.

Izmaiņas attiecas uz vecāku pabalsta perioda ilgumu – kopējais vecāku pabalsta periods ir palielinājies par vienu mēnesi – tie ir 19 mēneši (iepriekš bija maksimāli 18 mēneši) vai 13 mēneši (iepriekš bija 12 mēneši). Ar grozījumiem likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” Latvijas pašreizējā regulējumā ir iekļauta Eiropas direktīvas prasība – noteikt divus mēnešus otram vecākam nenododamo pabalsta daļu. Tādējādi kopējo vecāku pabalsta periodu turpmāk veidos vecāku pabalsta pamatdaļa un vecāku pabalsta nenododamās daļas. Nenododamā daļa katram vecākam būs divi mēneši.

Izvēloties kopējo vecāku pabalsta saņemšanas periodu - 19 mēnešus, tā apmērs būs 43,75% no pabalsta pieprasītāja vidējās iemaksu algas. Pamatdaļa šajā periodā būs 15 mēneši. Pamatdaļa ir jāizmanto līdz bērna pusotra gada vecumam. Pamatdaļas 15 mēnešu periodā iekļauts arī maternitātes pabalsta (dzemdību atvaļinājuma) periods.

Izvēloties kopējo vecāku pabalsta periodu 13 mēnešus, tā apmērs būs 60% no pabalsta pieprasītāja vidējās iemaksu algas. Pamatdaļa šajā periodā būs 9 mēneši. Pamatdaļa jāizmanto līdz bērna viena gada vecumam. Pamatdaļas 9 mēnešu periodā ietilpst arī maternitātes pabalsta (dzemdību atvaļinājuma) periods.

Savukārt savu divu mēnešu nenododamo daļu katrs vecāks varēs izmantot līdz bērna astoņu gadu vecumam.

Jaunajā regulējumā kopējais apmaksātais bērna kopšanas atvaļinājums ir par 1 mēnesi garāks, nekā tas bija līdz 2023.gadam.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 85 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas