Labdien!
Man ir lieta pie zvērināta tiesu izpildītāja. Iesniedzot ziņas par savu mantisko stāvokli, darbavietu utt. un, informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu, norādīju, ka jāatstāj arī 15% no minimālās algas par apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu. Viņa atbildēja: “Mēs to neņemam vērā, ja konts ir bloķēts, tas ir tikai tad, ja no darba samaksas ietur 30%.” Vai tā patiešām ir? Vai jebkurā gadījumā zvērinātam tiesu izpildītājam nav jāatstāj 15% no minimālās algas par katru apgādībā esošu bērnu?
Nezinot visus lietas faktiskos apstākļus un kas konkrēti tika pārrunāts ar tiesu izpildītāju, iespējams sniegt vispārīgu atbildi.
Bankas konta apķīlāšana un ieturējumu veikšana no darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ir divi dažādi piespiedu izpildes līdzekļi.
Ieturējumu veikšanu no darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem nosaka Civilprocesa likuma 594. panta nosacījumi:
“(1) No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:
(2) Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.”
Bankas konta apķīlāšanu nosaka Civilprocesa likuma 599.1 panta normas:
“(1) Vēršot piedziņu uz parādnieka naudas līdzekļiem kredītiestādē vai pie cita maksājumu pakalpojumu sniedzēja, tiesu izpildītājs sagatavo un nosūta kredītiestādei vai citam maksājumu pakalpojumu sniedzējam rīkojumu par naudas līdzekļu apķīlāšanu rīkojumā norādītajā apmērā. Rīkojumu saskaņā ar kontu reģistra ziņām par parādnieka atvērtajiem kontiem nosūta attiecīgajai kredītiestādei vai maksājumu pakalpojumu sniedzējam.
(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā rīkojumā tiesu izpildītājs attiecībā uz parādnieku – fizisko personu – vienai no kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem norāda šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteikto ierobežojumu.
(3) Triju darba dienu laikā pēc rīkojuma saņemšanas kredītiestāde vai cits maksājumu pakalpojumu sniedzējs, izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras pārziņā esošo Valsts informācijas sistēmu savietotāju, nosūta rīkojuma devējam Izpildu lietu reģistrā paziņojumu par apķīlātās summas apmēru.
6) Parādniekam – fiziskajai personai – ir tiesības informēt tiesu izpildītāju par kontu, kurā tam saglabājami kā neapķīlāti naudas līdzekļi šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteiktajā apmērā.”
Konkrētajā situācijā varētu tikt piemēroti Civilprocesa likuma 594. panta 21 daļas nosacījumi, proti, ja vienas izpildu lietas ietvaros piedziņa vienlaikus tiek vērsta gan uz darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, gan uz noguldījumiem kredītiestādē, tiesu izpildītājs pēc parādnieka lūguma dod kredītiestādei rīkojumu saglabāt kontā, kurā parādnieks saņem darba samaksu vai tai pielīdzinātos maksājumus, naudas līdzekļus šā panta pirmajā vai otrajā daļā noteiktajā apmērā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!