E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28622
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Ja pārvaldnieks nav norēķinājies par pakalpojumiem

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
10. februārī, 2023
Dainis

Ja daudzdzīvokļu māja ir noslēgusi apsaimniekošanas līgumu ar firmu, maksājusi viņiem par visiem apsaimniekošanas un komunikāciju pakalpojumiem (ūdens, atkritumu izvešana), taču apsaimniekotājs ilgstoši nav tālāk norēķinājies par pakalpojumiem un faktiski piesavinājies iedzīvotāju naudu, vai pakalpojumu sniedzējiem ir tiesības likt iedzīvotājiem vēlreiz maksāt par to pašu pakalpojumu? Vai pakalpojumu sniedzēji nevar tiešā veidā prasīt naudu no apsaimniekotāja? Ja nevar, tad sanāk, ka jebkurš apsaimniekotājs (starpnieks) var legāli iekasēt no cilvēkiem naudu.

A
atbild:
14. februārī, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļu īpašnieku kopībai vispirms būtu jāpārliecinās, ka pārvaldnieks tiešām nav veicis maksājumus par komunālajiem pakalpojumiem. Ja tas tā ir, tad ir jāvēršas ar iesniegumu tiesībsargājošajās institūcijās. Naudas piesavināšanās ir kriminālnoziegums. Ja pārvaldnieks ir izdarījis noziegumu, dzīvokļu īpašniekiem tiesas ceļā jāprasa atlīdzināt zaudējumus.

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 5. pants nosaka, ka dzīvojamās mājas pārvaldīšanas nodrošināšana (tai skaitā ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistītu lēmumu pieņemšana, darījumu slēgšana) ir dzīvojamās mājas īpašnieka pienākums. Ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistīti lēmumi dzīvokļu īpašumu mājā tiek pieņemti Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā.

Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbības kopumā vai atsevišķu šā likuma 6. pantā noteikto pārvaldīšanas darbību dzīvojamās mājas īpašnieks var uzdot veikt pārvaldniekam. Uzdoto darbību izpildē pārvaldnieks attiecībās ar dzīvojamās mājas īpašnieku kļūst par pakalpojumu sniedzēju šā likuma izpratnē, izņemot gadījumu, kad tas saņēmis pilnvarojumu slēgt līgumu dzīvojamās mājas īpašnieka vārdā.

Dzīvojamās mājas īpašnieks uzdod pārvaldniekam pārvaldīšanas uzdevumu, rakstveidā noslēdzot ar viņu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumu. Dzīvokļu īpašnieki pārvaldīšanas līgumu slēdz saskaņā ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, kas pieņemts Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā. Noslēgtais pārvaldīšanas līgums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam.

Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta trešā daļa noteic, ka dzīvokļa īpašniekam ir pienākums norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana).

Ja pārvaldnieks nav samaksājis mājas rēķinus par atkritumu izvešanu un ūdeni, likuma izpratnē saistības nav izpildījuši dzīvokļu īpašnieki.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 229 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas