2008. gadā tika nopirkts dzīvoklis, esot laulībā, un pie notāra parakstīts dokuments par atsevišķu mantu, proti, īpašums pieder vienai personai. Dokumenti nodoti bankai, kura kārtoja formalitātes zemesgrāmatā. 2020. gadā noskaidrojās, ka banka neuzlika atzīmi par atsevišķu mantu zemesgrāmatā, un pašreiz zemesgrāmata atsakās to uzlikt, kaut arī ir pieejami pie notāra noslēgtie dokumenti. Zemesgrāmatā tika paskaidrots, ka ir nepieciešams laulības līgums. Kā, šķirot laulību, tiks dalīts īpašums? Vai tiesa ņems vērā 2008. gadā pie notāra parakstītos dokumentus par atsevišķo mantu?
Civillikuma 91. pants noteic, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:
Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemes grāmatās.
No minētās likuma normas izriet –, ja zemesgrāmatā kaut kādu apstākļu dēļ netika reģistrēta atzīme par atsevišķo mantu, tad tiesvedības gadījumā tam laulātajam, kurš uzskata, ka konkrētais īpašums ir viņa atsevišķa manta, tiesā būs jāiesniedz pierādījumi, kas to apliecina. Piemēram, laulāto pie notāra parakstītais dokuments. Tiesa, vadoties pēc visiem konkrētās lietas apstākļiem, izvērtēs, vai attiecīgais dokuments ir pietiekams pierādījums.
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 97. pantu tiesa novērtē pierādījumus pēc savas iekšējās pārliecības, kas pamatota uz tiesas sēdē vispusīgi, pilnīgi un objektīvi pārbaudītiem pierādījumiem, vadoties pēc tiesiskās apziņas, kas balstīta uz loģikas likumiem, zinātnes atziņām un dzīvē gūtiem novērojumiem. Nekādiem pierādījumiem nav iepriekš noteikta spēka, kas saistītu tiesu.
Vairāk par laulāto mantiskajām attiecībām varat uzzināt LV portāla skaidrojumā “Par laulāto kopīgo un atsevišķo mantu”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!