Mantiniekam jāpārņem arī parādi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. janvārī, 2023
Ansis

Sveiki! Pirms 8 gadiem nomira mamma, un palika privatizēts zemesgabals, kuru neviens neizmantoja un neko nemaksāja. Visu laiku nāca rēķins, taču neviens neko nemaksāja. Šobrīd, mainoties situācijai, vēlētos iegūt (mantot) šo zemesgabalu, ir iespēja pat vienoties samaksāt parāda summu. Vai pēc tik ilga laika, ja nekas nav maksāts, var mantot zemi? Vai līdz brīdim, kamēr piesakos mantot, drīkstu zemi lietot?

A
atbild:
26. janvārī, 2023

Jūsu minētajā situācijā neskaidrs ir tas, vai ir uzsākta mammas mantojuma lieta, proti, izsludināta mantojuma atklāšanās, un ir pieteikušies mantinieki. Ja mantojuma lieta nav tikusi atklāta, jūs varat vērsties pie notāra, kura darbības teritorijā bija mātes pēdējā deklarētā dzīvesvieta, un uzsākt mantojuma lietu. Vairāk par mantojuma lietas uzsākšanu varat uzzināt šeit. Jānorāda, ka, atklājoties mantojumam, uz to ir tiesības pieteikties arī citiem mantiniekiem (ja tādi ir, piemēram, brāļi, māsas). Nekustamo īpašumu var mantot arī tad, ja uz tā gulstas parādi, taču jāapzinās, ka, mantojot tādu īpašumu, uz mantinieku pāriet arī parādi. Savukārt, ja mātes mantojuma lieta bija atklāta, mantinieki ir pieteikušies un pieņēmuši mantojumu, bet mantojuma masā nebija iekļauts konkrētais mammai piederošais nekustamais īpašums, tad mantojumu pieņēmušie mantinieki var vērsties pie notāra, kurš veda mantojuma lietu, lai lūgtu izdarīt papildinājumu mantojuma apliecībai, iekļaujot konkrēto īpašumu. Par to, kas drīkst rīkoties ar mantojumu, kamēr tas vēl nav pieņemts, varat uzzināt LV portāla skaidrojumā, kas pieejams šeit.