Zemes lietošanas maksa

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
27. decembrī, 2022
Inga

Labdien! Dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem zemes lietošanas maksa tiek aprēķināta par zemesgabala platību, kura ir reģistrēta zemesgrāmatā, lai gan aptuveni trešdaļa zemesgabala ir nodota lietošanā kaimiņu mājai un šī platība ir nožogota, liedzot mūsu mājas īpašniekiem pieeju šai daļai, kā arī šajā platībā ir iekļauts koplietošanas ceļš. Vai ēkas īpašniekiem ir jāmaksā lietošanas maksa par koplietošanas ceļu un platību, kas nodota lietošanā citiem?

A
atbild:
06. janvārī, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Indra Dogādova, zvērināta advokāte

Zemes likumiskās lietošanas tiesības būtība – būves īpašnieks vai kopīpašnieki maksā zemes īpašniekam lietošanas maksu no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības gadā.

No minētā izriet, ka būves kopīpašniekiem ir jāmaksā par lietošanā nodoto platību.

Par koplietošanas ceļu, ja tas ir uzskatāms par servitūtu, arī ir jāmaksā lietošanas maksa.

Likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38. panta otrā daļa paredz, ka lietošanas maksa ir 4% gadā no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības, bet ne mazāka par 50 eiro gadā.