Lauksaimniecības zemes cena

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
21. decembrī, 2022
Konstantins

Labdien! Šogad izlēmu iegādāties zemi no pašvaldības, kuru nomāju jau 30 gadus, veicu uzmērīšanas darbus utt. Iesniedzu visus nepieciešamos dokumentus pašvaldībai, tika veikts zemes vērtējums no pašvaldības puses un atsūtīta oficiālā cena pēc vērtējuma, kura ir pārāk liela lauksaimniecības zemei. Vai man kā ilgstošam zemes īrniekam nepienākas atlaide? Vai ir korekti veikt vērtējumu zemei, kuru esmu iekopis 30 gadus?

A
atbild:
23. decembrī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Likums “Par pašvaldībām” nosaka domei tiesības lemt par pašvaldības nekustamā īpašuma atsavināšanu.

Saskaņā ar Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 3. pantu arī pašvaldībai jārīkojas ar finanšu līdzekļiem un mantu lietderīgi, tai skaitā noteikts, ka manta atsavināma un nododama īpašumā vai lietošanā citai personai par iespējami augstāku cenu.

Publiskas personas mantu aizliegts pārdot privātpersonai vai kapitālsabiedrībai par acīmredzami pazeminātu cenu.

Pašvaldībai ir pienākums zemes novērtēšanai pieaicināt sertificētus vērtētājus.

Lai noskaidrotu, vai jums kā ilggadējam nomniekam pienākas atlaides, ir jāvēršas vietējā pašvaldībā, vai arī, iespējams, tas ir noteikts līgumā par zemes nomu ar pašvaldību.

Jāpiebilst, ka lauksaimniecībā izmantojamā zeme (LIZ) vienmēr ir bijusi vērtīgs īpašums. Turklāt pēc nekustamā īpašuma kompānijas “Latio” datiem LIZ vidējā pārdošanas cena, ja salīdzina ar 2005. gadu, valstī ir pieaugusi par 1100,8%, sasniedzot 4242 eiro par hektāru.