TĒMA: Tieslietas

Par saistību piespiedu izpildi brīdinājuma kārtībā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
24. novembrī, 2022
Inka

Privātā kārtā ar aizdevuma līgumu tika aizdota skaida nauda (7000 eiro). Aizņēmējs atdeva tikai daļu, sakot, ka pārējo nevarot atdot. Saprotu, ka jāceļ prasība tiesā. Ja ceļ parastā kārtībā, tad nodeva no neatdotajiem 5500 būs 454,65 eiro. Vai nav kaut kāda vienkāršotā pieteikuma? Aizņēmējs parādu atzīst. Kad saku, ka iešu uz tiesu, viņš saka: jā, tāpat nevar atdot parādu, bet parāds ir parāds – tāpēc droši es varot iet uz tiesu. Ja tāds pieteikums ir, kur var redzēt paraugu, un cik tādā gadījumā būs valsts nodeva no 5500?

A
atbild:
30. novembrī, 2022

Civilprocesa likums paredz saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā kā vienkāršotu tiesas procedūru, kuru izmanto gadījumos, kad starp pusēm nepastāv strīds par to, vai parāds eksistē, jo šajā gadījumā tiesa neizskata lietu pēc būtības. Procesuālās tiesību normas saistību izpildīšanai piespiedu kārtībā noteiktas Civilprocesa likuma 50.1 nodaļā.

Par pieteikumu par saistību piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā maksājama valsts nodeva: 2% no parāda summas (pie jūsu minētās parāda summas 5500 eiro būtu = valsts nodeva 110 eiro + 4 eiro ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi).

Kā arī saistību piepspiedu izpildei brīdinājuma kārtībā ir paredzētas tipveida veidlapu formas, kuras pieejamas šeit.

Vienīgi jāvērš uzmanība, ka saistību piespiedu izpilde brīdinājuma kārtībā nav pieļaujama šādos gadījumos:

  • par maksājumiem, kas ir saistīti ar neizpildītu pretizpildījumu;
  • ja parādnieka deklarētā dzīvesvieta vai dzīvesvieta nav zināma;
  • ja parādnieka deklarētā dzīvesvieta, dzīvesvieta, atrašanās vieta vai juridiskā adrese nav Latvijas Republikā;
  • ja pieprasītais līgumsods pārsniedz 10% no galvenā parāda summas;
  • ja pieprasītie procenti pārsniedz galvenā parāda summu;
  • par maksājuma saistībām, ja parāda summa pārsniedz 15 000 eiro;
  • par solidārām maksājuma saistībām.

Vairāk par saistību piespiedu izpildi brīdinājuma kārtībā varat uzzināt šeit.