TĒMA: Tieslietas

Mediācijas process ir sarunu iespēja

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. novembrī, 2022
Andis

Laukos ir kopīpašums, kas nav reāli sadalīts, pagaidām ir sadalīts tikai domājamās daļās. Es pēc advokātes ieteikuma otriem īpašniekiem aizsūtīju ierakstītu vēstuli, kurā aicināju uzsākt sarunas par reālu īpašuma sadali, izteicu priekšlikumus un aicināju viņus izteikt savas domas. Kad viņi bija atbraukuši uz īpašumu, es vaicāju, vai viņi ir izlasījuši ierakstīto vēstuli. Viņi atbildēja, ka ir saplēsuši vēstuli un nelasīs to, ko es sūtu. Vai pastāv kāds juridisks veids, kā īpašniekus informēt, ka es gribu uzsākt sarunas par īpašuma sadali? Vai nevar panākt, ka viņi ar parakstu vai citādi apliecina, ka vismaz ir izlasījuši manu vēstuli? Viņi mani ignorē un pastāv tikai uz savu nepareizo informāciju, kuru viņiem sastāstījusi māte. Vai Latvijā ir juridiska iespēja, ka cilvēki tiek uzaicināti uz policiju vai kādu citu iestādi, kurā es viņiem nolasu vēstuli vai viņi to izlasa un parakstās vai citādā veidā apliecina, ka ir iepazinušies ar vēstules saturu?

A
atbild:
05. decembrī, 2022
Olga Lauva
juriste

Konfliktsituācijas var risināt ar mediācijas palīdzību. Latvijā mediācijas procesu regulē Mediācijas likums. Mediācija likuma izpratnē ir brīvprātīgas sadarbības process, kurā puses cenšas panākt savstarpēji pieņemamu vienošanos savu domstarpību atrisināšanai ar mediatora starpniecību. Likuma mērķis ir radīt tiesiskus priekšnoteikumus tam, lai veicinātu mediācijas kā alternatīva domstarpību risināšanas veida izmantošanu, sekmējot sociālo attiecību harmonizāciju. Mediāciju var izmantot domstarpību risināšanai ārpustiesas procesā, kā arī tiesvedības procesā, ja speciālās tiesību normas nenosaka citādi.

Detalizētāk par mediācijas procesu var iepazīties Tieslietu ministrijas veidotajā infografikā, kas ir pieejama šeit.