Ēku konservācija

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. novembrī, 2022
Jūlija

Labdien! Man pieder zeme ar 2. kategorijas ēku Salaspils novadā. Būvvaldē tika pieņemts lēmums par ēkas konservāciju. Vai ēkas konservācijai ir vajadzīgs projekts? Kas to izstrādā? Kas ir tiesīgs veikt konservāciju? Kādi likumi un normatīvie akti regulē konservācijas veikšanu, tai skaitā konservācijas maksimālo izpildes termiņu? Vai konservāciju drīkst veikt ziemas sezonā? Kādi būvnormatīvi vai citi dokumenti regulē šo kārtību?

A
atbild:
16. decembrī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Būvniecības likuma 1. panta 6. punkts nosaka, ka būves konservācija ir būvdarbi, kurus veic būves konstrukciju nostiprināšanai un aizsardzībai pret nelabvēlīgu ārējo iedarbību, kā arī izbūvēto inženiertīklu atslēgšanai, lai būves konstrukcijas nenonāktu cilvēku dzīvībai, veselībai vai videi bīstamā stāvoklī.

Konservācijas darbu veikšanu regulē Vispārīgie būvnoteikumi, kā arī ēkām – Ēku būvnoteikumi, bet inženierbūvēm – Ministru kabineta noteikumi Nr. 253 “Atsevišķu inženierbūvju būvnoteikumi” u. c. speciālie būvnoteikumi.

Normatīvie akti neierobežo konservācijas darbus ziemas sezonā.

Konservācijas darbus var veikt jebkurš būvuzņēmums vai pašu spēkiem.

Saskaņā ar Ēku būvnoteikumu 48. punktu būvniecības ieceres realizācijas termiņš ir pieci gadi, ko skaita no dienas, kad pieņemts lēmums par būvniecības ieceres akceptu. Ja paredzēta ēkas konservācija, paskaidrojuma rakstā realizācijas termiņu nosaka, ņemot vērā attiecīgās pašvaldības lēmumu par ēkas konservāciju (ja tāds ir pieņemts), skaidro Rīgas dome.

Būvniecības ieceres ierosināšanai, izmantojot Būvniecības informācijas sistēmu, elektroniski jāiesniedz paskaidrojuma raksts ēkas konservācijai, pievienojot:

  1. valdījuma vai lietojuma gadījumā – dokumentu, kas apliecina tiesības ierosināt būvniecību, ja attiecīgā informācija nav pieejama valsts informācijas sistēmās;
  2. saskaņojumu ar trešajām personām, kuru tiesības tiek skartas, un citas atļaujas vai saskaņojumus normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos (izņemot Būvniecības likuma 14. panta 1.1 un 1.2 daļā minēto gadījumu);
  3. būvniecības ierosinātāja pilnvaru, ja ieceres dokumentācijas iesniedzējam nav īpašuma, valdījuma vai lietojuma tiesību;
  4. tehniskos vai īpašos noteikumus, atļaujas vai saskaņojumus, ja atbilstoši attiecīgajiem normatīvajiem aktiem tādi ir nepieciešami;
  5. ēkas konservācijas darbu veikšanas projektu, kas sastāv no:
  • skaidrojoša apraksta par konservācijas veikšanu un nepieciešamo konservācijas darbu saraksta;
  • risinājumiem vai, ja nepieciešams, grafiskās daļas būvkonstrukciju noturības zudumu un ēkas elementu turpmākās bojāšanās novēršanai;
  • risinājumiem bīstamības cilvēku dzīvībai un veselībai vai videi novēršanai;
  • darbu organizēšanas projektu, ja pašvaldība lēmumā par ēkas konservāciju to ir norādījusi;
  • citus dokumentus, kas raksturo ēku un ir nepieciešami lēmuma pieņemšanai.

Lai realizētu ēkas konservāciju, būvniecības ierosinātājs vienojas ar būvprojekta izstrādātāju atbilstošā būvprojektēšanas jomā par minētās dokumentācijas izstrādi.