E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27549
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Virsstundu aprēķināšanā ir svarīgs nolīgtais darba laika organizācijas veids

J
jautā:
11. oktobrī, 2022
Roberts

Sveiki!
Strādāju maiņu darbu viesnīcā. Vienas maiņas ilgums ir 12 stundas. Jāstrādā gan dienā, gan naktī (no plkst. 08.00 līdz 20.00 un no plkst. 20.00 līdz 08.00).
Septembrī man kopumā bija 19 maiņas (8 dienas un 11 naktis), kas kopumā veido 228 stundas. Tā kā septembris ir 22 darbdienu mēnesis, kopumā tās ir 176 stundas. Sanāk, ka esmu pārstrādājis 52 stundas.
Kā šajā gadījumā tiek aprēķināta virsstundu likme, ja virsstundās ietilpst arī nakts darbs?

A
atbild:
13. oktobrī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Lai saprastu, vai jums ir izveidojies virsstundu darbs, primāri ir jāpārliecinās, kāds darba līgumā ir nolīgtais darba laiks.

Ja ir nolīgts summētais darba laiks, tad ir svarīgi, vai un kāds ir pārskata periods. Atbilstoši Darba likuma 140. panta trešajai daļai, ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts garāks pārskata periods, summētā darba laika pārskata periods ir viens mēnesis. Darbinieks un darba devējs darba līgumā var vienoties par pārskata perioda ilgumu, taču ne ilgāku par trim mēnešiem, bet darba koplīgumā – ne ilgāku par 12 mēnešiem.

Tādējādi virsstundu darbs saskaņā ar Darba likuma 140. panta piekto daļu summētā darba laika organizācijas gadījumā būs tikai tas darbs, kuru darbinieks būs veicis virs pārskata periodā noteiktā normālā darba laika.

Tāpat pēc darba līguma ir jāvērtē, vai ir noteikts maiņu darbs un nakts darbs.

Nakts darba organizāciju regulē Darba likuma 138. pants, paredzot, ka nakts darbs ir ikviens darbs, kuru veic nakts laikā vairāk nekā divas stundas vai vismaz 50 dienas kalendāra gadā. Ar nakts laiku saprotams laikposms no plkst. 22.00 līdz 06.00.

Darbiniekam, kurš strādā nakts laikā, ir tiesības saņemt piemaksu par nakts darbu saskaņā ar Darba likuma 67. pantu, kas nosaka: “Darbinieks, kas veic nakts darbu, saņem piemaksu ne mazāk kā 50 procentu apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, – piemaksu ne mazāk kā 50 procentu apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.”

Vēl likums paredz, ka nakts darbiniekam normālais dienas darba laiks saīsināms par vienu stundu. Nakts darbiniekam normālais dienas darba laiks netiek saīsināts, ja tas nepieciešams uzņēmuma darbības īpatnību dēļ. Darba likumā nav noteikti apstākļi, kas varētu liecināt par Darba likuma 138. panta trešajā daļā minētajām “uzņēmuma darbības īpatnībām”. Šādu apstākļu konstatēšana un izvērtēšana ir darba devēja kompetencē.

Atbilstoši minētajam regulējumam Darba likuma 138. panta trešās daļas noteikumu par normālā dienas darba laika saīsināšanu par vienu stundu nakts darbiniekam var nepiemērot, ja tas nepieciešams uzņēmuma darbības īpatnību dēļ. Ja nakts darbinieka normālais dienas darba laiks atbilstoši Darba likuma 138. panta trešajai daļai tiek saīsināts par vienu stundu, nakts darbinieka normālais darba laiks ir 7 stundas dienā, 35 stundas nedēļā (kas nav uzskatāms par nepilnu darba laiku Darba likuma 134. panta izpratnē). Tādējādi, ja darbiniekam ir noteikta summētā darba laika organizācija, darbinieka faktiski nostrādātais darba laiks tiek salīdzināts ar attiecīgajam darbiniekam noteikto normālo darba laiku – 7 stundām dienā vai 35 stundām nedēļā. Par virsstundām būs uzskatāmas tās stundas, kas pārsniegs darbinieka normālo darba laiku konkrētajā pārskata periodā.

Ja ir nolīgts maiņu darbs, tad saskaņā ar Darba likuma 139. panta trešo daļu maiņu darba gadījumā viena maiņa nomaina otru laikā, kāds noteikts maiņu grafikā. Ja noteiktajā laikā maiņa netiek nomainīta, darbiniekam, kurš nav nomainīts, ir pienākums turpināt darbu, ja darba pārtraukšana nav pieļaujama. Par darba turpināšanu darbinieks nekavējoties paziņo darba devējam. Laiks, kuru darbinieks nostrādājis pēc maiņas beigām, uzskatāms par virsstundu darbu.

Tas nozīmē, ka virsstundu darba konstatēšana abos norādītajos darba laika organizācijas veidos (summētais darba laiks un maiņu darbs) ir atšķirīga.

Ņemiet vērā, ka jums ir tiesības prasīt darba devējam izskaidrot aprēķinātās darba samaksas izveidošanos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 185 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU