TĒMA: Nodokļi

Kādas ir iemaksas no pašnodarbinātā ienākuma

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. oktobrī, 2022
Nadežda

Labdien! Esmu pašnodarbināta persona. Sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts ir mazāks par 500 eiro. Es maksāju sociālo nodokli 10% apmērā. Vai varu veikt brīvprātīgo iemaksu no lielākas summas? Ja varu, kas šajā aspektā ir jādara?

A
atbild:
11. oktobrī, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Vita Cinīte, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Pašnodarbinātie, kuru ienākumi nesasniedz minimālo algu mēnesī (500 eiro), reizi ceturksnī maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 10% pensiju apdrošināšanai no faktiskā ienākuma.

Ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālo algu mēnesī (500 eiro), pašnodarbinātais VSAOI veic pilnā apmērā (2022. gadā – 31,07%) vismaz no minimālās algas (500 eiro) un no starpības starp faktiskajiem ienākumiem un minimālo algu (vai citas summas, kas lielāka par minimālo algu) veic VSAOI 10% apmērā pensiju apdrošināšanai.

Ja kādā no ceturkšņa mēnešiem pašnodarbinātā faktiskie ienākumi pārsniedz 500 eiro, piemēram, 2000 eiro, VSAOI jāaprēķina vismaz no 500 eiro (500 x 31,07 %) = 155,35 eiro, savukārt VSAOI 10% pensiju apdrošināšanai jāveic no faktiskajiem ienākumiem un 500 eiro brīvi izraudzītā objekta starpības 2000 eiro - 500 eiro = 1500 eiro x 10% = 150 eiro.

Pašnodarbinātais var izvēlēties pilno VSAOI likmi veikt no visas summas. Tādā gadījumā VSAOI jāmaksā 31,07% no 2000 eiro (tas ir, – 621,14 eiro). Nav papildus jāveic 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai. Maksājot pilno VSAOI likmi 31,07%, tā jau ietver pensiju apdrošināšanu, kā arī invaliditātes, maternitātes, slimības, vecāku apdrošināšanu, veselības apdrošināšanu.