Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība un tukšās darba vietas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. septembrī, 2022
ILMAA

Labdien! Vēlos noskaidrot, vai DZĪKS valdes priekšsēdētājam ir tiesības vienlaikus strādāt arī par šī kooperatīva galveno inženieri (nav speciālās izglītības)? Vai ir tiesības tukšo štata vietu algas sadalīt starp darbiniekiem (nevis uz laiku, bet pastāvīgi)?

A
atbild:
07. oktobrī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība ir brīvprātīga personu apvienība, kas izveidota biedru kopīgu ekonomisko interešu īstenošanai. Atbilstoši privāttiesībās dominējošajam privātautonomijas principam nodarbinātības jautājumi primāri ir šīs kooperatīvās sabiedrības valdes pārziņā, tādēļ vispārējs aizliegums valdes priekšsēdētājam uzņemties papildu darbu nepastāv. Tomēr šajā gadījumā ir jāņem vērā, ka valde ir sabiedrības izpildinstitūcija, kas vada un pārstāv sabiedrību, tostarp uzņemoties darba devēja tiesības un pienākumus. Minētajā gadījumā darba devēja pārstāvja funkcijas pilda valdes priekšsēdētājs, kurš, iespējams, sabiedrības vārdā ir noslēdzis darba līgumu pats ar sevi, bet jau galvenā inženiera amatā. Faktiski tas liecina par tā dēvēto “paškontrahēšanos”, kas Civillikuma 1. panta izpratnē (tiesības izlietojamas, un pienākumi pildāmi pēc labas ticības) nav atbalstāma, jo liecina par to, ka minētā persona, iespējams, nav rīkojusies kā krietns un rūpīgs saimnieks. Savukārt tukšo amata vietu un darba samaksas sadalīšana starp darbiniekiem var liecināt par fiktīvu nodarbināšanu, kas robežojas ar administratīvu vai pat krimināltiesisku atbildību.