Vai tiesu izpildītājs var apķīlāt mantu bez parādnieka klātbūtnes

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. septembrī, 2022
Veneranda

Labdien! Man ir diezgan liels parāds, kas jau trīs gadus atrodas pie tiesu izpildītājas. Tagad man sāk nākt paziņojumi no kreditora, ka, ja noteiktā laikā nenomaksāšu parādu, kustamo un nekustamo īpašumu liks izsolē. Man nepieder ne dzīvoklis, ne auto, nekas, izņemot personīgās mantas. Es dzīvoju pie bērna tēva. Vēlos noskaidrot, vai tiesu izpildītājs var ierasties manā dzīvesvietā bez brīdinājuma, ja dzīvesvieta man nepieder, un apķīlāt mantas, kuras tur atrodas, ja lielākā daļa nemaz man nepieder?

A
atbild:
10. oktobrī, 2022

Saskaņā ar vispārīgajiem piedziņas noteikumiem piedziņu vērš uz fiziskās personas mantu, arī uz šīs personas daļu kopīpašumā un laulāto kopmantā, kā arī likumā noteiktajos gadījumos – uz laulāto mantas kopību. Piedziņa uz parādnieka mantu netiek vērsta, ja parādnieks strādā vai saņem pensiju vai stipendiju un piedziņas apmērs nepārsniedz to mēneša ienākumu daļu, uz kuru pēc likuma var vērst piedziņu, izņemot gadījumus, kad attiecīgā manta, piemēram, nekustamais īpašums, ir ieķīlāta īpaši šādam mērķim.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 574. panta sesto daļu gadījumā, ja tiesu izpildītājam ir pamats kustamas mantas apķīlāšanai un pārādnieks atrodas prombūtnē vai izvairās no nolēmuma izpildes, kustamo mantu apķīlā tiesu izpildītājs, piedaloties pašvaldības vai policijas pārstāvim.

Savukārt Civilprocesa likuma 575. panta pirmā daļa paredz, ja ir pierādījumi, ka parādnieka manta atrodas pie citas personas, tiesu izpildītājs apķīlā šo mantu vispārējā kārtībā. Ja persona atsakās ielaist tiesu izpildītāju kustamās mantas atrašanās vietā, tiesu izpildītājs sabiedriskās kārtības nodrošināšanai pieaicina policijas pārstāvi, kura klātbūtnē atver telpu vai glabātavu un veic apķīlāšanu. Aizslēgtas telpas vai glabātavas, par kurām ir pierādījumi, ka tajās atrodas parādnieka manta, un kuras neviena persona neatver, var tikt atvērtas piespiedu kārtā policijas pārstāvja klātbūtnē, vai arī tiesu izpildītājs, izvērtējis konkrētos apstākļus, pieņem lēmumu par apķīlāšanas atlikšanu.

Tomēr vēršu uzmanību, ka saskaņā ar Civilprocesa likuma 1. pielikumu piedziņas vēršanai pēc izpildu dokumentiem nav pakļauta šāda veida manta un priekšmeti, kas pieder parādniekam vai ir viņa daļa kopīpašumā:

  • mājas iekārtas un mājturības priekšmeti, apģērbs, kas nepieciešams parādniekam, viņa ģimenes locekļiem, kā arī personām, kuras atrodas viņa apgādībā:
  • ikdienā valkājamais nepieciešamais apģērbs, apavi un veļa;
  • gultas piederumi, gultas drēbes un dvieļi;
  • virtuves un galda piederumi, kuri nepieciešami ikdienas lietošanai;
  • mēbeles – pa vienai gultai un krēslam katrai personai, kā arī viens galds un viens skapis uz ģimeni;
  • visi bērnu piederumi;
  • mājās esošie pārtikas produkti tādā daudzumā, kāds nepieciešams parādnieka un viņa ģimenes locekļu uzturēšanai triju mēnešu laikā;
  • nauda minimālās mēneša darba algas apmērā uz parādnieku, katru viņa ģimenes locekli un apgādībā esošu personu, bet uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – nauda 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas uz parādnieku, katru viņa ģimenes locekli un apgādībā esošu personu;
  • uz ģimeni viena govs vai kaza un viena cūka, kā arī lopbarība tādā daudzumā, kāds nepieciešams līdz jaunas lopbarības ievākšanai vai līdz lopu dzīšanai ganībās;
  • kurināmais, kas nepieciešams ģimenei ēdiena gatavošanai un dzīvojamās telpas apsildīšanai apkurināšanas sezonas laikā;
  • grāmatas, instrumenti un rīki, kas nepieciešami parādniekam viņa personīgajā ikdienas darbā, sagādājot iztikai vajadzīgos līdzekļus;
  • lauksaimniecības inventārs, tas ir, zemkopības rīki, tehnika, lopi un sēkla, kas nepieciešami zemnieku saimniecībā, līdz ar barības daudzumu, kāds nepieciešams attiecīgās saimniecības lopu uzturēšanai līdz jaunai ražai. Kādi zemkopības rīki, cik lopu un kādi barības daudzumi uzskatāmi par nepieciešamiem, nosaka zemkopības ministra instrukcija;
  • kustamā manta, kas pēc Civillikuma atzīstama par nekustamā īpašuma piederumu, – atsevišķi no šī nekustamā īpašuma;
  • dievnami un rituāla priekšmeti.

Jāņem vērā, ka tiesu izpildītājs kustamās lietas neapķīlā, ja varētu būt neiespējami tās pārdot un sprieduma izpildes izdevumi varētu pārsniegt no pārdošanas iegūstamo naudas summu.