Kādā veidā māte var “pārrakstīt” īpašumu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. septembrī, 2022
Irina

Labdien! Ja māte grib pārrakstīt savu dzīvokli uz mana vārda, kā to var izdarīt? Kādi nodokļi ir jāmaksā un kādi līgumi ir vajadzīgi? Paldies!

A
atbild:
10. oktobrī, 2022

Lai mainītu īpašumtiesības no vienas personas uz otru, ir jāsaprot, ar kādu mērķi to vēlas darīt.

Piemēram, ir iespējams noslēgt dāvinājuma līgumu, pirkuma līgumu, uztura līgumu.

Ja māte vēlas atdot jums dzīvokli bez maksas, tad būtu jāslēdz dāvinājuma līgums, bet jāņem vērā, ka dāvinājumu var apstrīdēt citi neatraidāmie mantinieki.

Vairāk par dāvinājuma līguma slēgšanu varat uzzināt LV portāla skaidrojumā, kas pieejams šeit.

Ja gribat īpašumu iegādāties no mātes, tad būtu slēdzams pirkuma līgums, piemēram, draudzības pirkuma līgums.

Vairāk par draudzības pirkuma līgumu varat uzzināt LV portāla skaidrojumā, kas pieejams šeit.

Vairāk par to, kas jāzina, pērkot vai pārdodot īpašumu, varat uzzināt šeit.

Ja māte grib jums nodot īpašumu, pretī saņemot no jums aprūpi, tad ir jāslēdz uztura līgums.

Vairāk par to, kas jāņem vērā, slēdzot uztura līgumu, varat uzzināt šeit.

Izmaksas un nodokļu/nodevu maksājumi būs atkarīgi no tā, kāda veida līgumu slēgsiet, vai to gatavosiet patstāvīgi vai līgumu gatavošanu uzticēsiet juristam vai notāram, no tā, kāda ir nekustamā īpašuma vērtība, pirkuma gadījumā – arī pirkuma summas utt.

Šeit ir pieejams nodevu kalkulators, kur iespējams provizoriski uzzināt par maksājamo nodevu apmēru saistībā ar īpašumtiesību maiņu zemesgrāmatā.

Tāpat īpašumtiesību jautājumu var risināt ar pēdējās gribas aktu – īpašumu var novēlēt testamentā vai noslēgt mantojuma līgumu. Vairāk par to var uzzināt šeit.

Lai izvēlētos jums atbilstošāko risinājumu, rekomendēju doties pie zvērināta notāra uz konsultāciju.