Atsevišķa Darba likuma pensionāriem nav

J
jautā:
30. aprīlī, 2010
Ingrīda Kalniņa

Labdien! Esmu personāla daļas vadītāja uzņēmumā. Vadība nolēmusi no darba atbrīvot pensionāri saskaņā ar DL 101. panta 1. daļas 9. punktu. Jautājums - vai ir kādi ierobežojumi, kuri būtiski ietekmētu pensionāra atlaišanu no darba?

A
atbild:
06. maijā, 2010
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
Kaspars Rācenājs, jurists

Nevienu darbinieku nevar atbrīvot no darba tikai tāpēc, ka viņš ir pensionārs, students vai daudzbērnu māte. Darba likuma 101. panta 1. daļas 9. punkts darba devējam dod iespēju uzteikt darba līgumu, samazinot darbinieku skaitu uzņēmumā. Darbinieku skaita samazināšana ir pieļaujama, ja:

  • tā ir pietiekami pamatota ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā (DL 104. pants) un
  • darba devējam nav iespējams darbinieku ar viņa piekrišanu nodarbināt citā darbā tai pašā vai citā uzņēmumā (DL 101. panta 1. daļas 4. punkts). Ja, piemēram, pensionārs strādā par grāmatvedi, varbūt viņš turpmāk var strādāt par lietvedi vai apkopēju – ja vien pats tam piekrīt.

DL 108. pants darba devējam uzliek pienākumu izvērtēt darbinieku priekšrocības turpināt darba tiesiskās attiecības darbinieku skaita samazināšanas gadījumā. Šādu izvērtējumu nepieciešams veikt starp tiem darbiniekiem, kuri veic tādu pašu vai līdzīgu darbu gadījumos, ja paredzēts atlaist vienu vai vairākus no šiem darbiniekiem.

Pirmkārt, priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem darbiniekiem, kam ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija. Tātad, ja pensionārei ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija nekā par viņu jaunākai darbiniecei – pensionāri no darba atbrīvot nedrīkst.

Ja šie rādījumi būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:
kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;
kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;
kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu invalīdu vecumā līdz 18 gadiem;
kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;
kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;
kuri ir invalīdi vai slimo ar staru slimību;
kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;
kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;
kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);
kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

Jāuzsver, ka neviena no šīm priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām – darba devējs izlemj, vai atbrīvot darbinieku, kas nostrādājis ilgāku laiku, vai darbinieku, kuram ir divi apgādājamie.
Darba devējam aizliegts darbinieku skaita samazināšanas dēļ uzteikt darba līgumu ar darbinieku, ja viņš atzīts par invalīdu. Nedrīkst uzteikt darba līgumu darbinieka pārejošas darbnespējas (slimības), kā arī atvaļinājuma laikā (sīkāk DL 109. pants).
Turklāt, ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs, atlaišana jāsaskaņo ar arodbiedrību (DL 110. pants).