Vai pašnodarbinātajam ir jāmaksā nodokļi, ja nav paredzami ienākumi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. augustā, 2022
Sintija

Labdien! Vai, reģistrējoties kā pašnodarbinātai personai, nezinot, vai gūšu kādus ienākumus vai ne, būs jāveic kādi maksājumi, vai arī statuss saglabājas neatkarīgi no tā?

A
atbild:
08. augustā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pašnodarbinātais kārto savas saimnieciskās darbības grāmatvedību un maksā nodokļus – atkarībā no izvēlētā nodokļu režīma. Informācija par to ir pieejama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē norādēs: Pirmie soļi topošajiem uzņēmējiem un Saimnieciskās darbības veicēji.

Ja izvēlas maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no saimnieciskās darbības ienākuma (vispārējā nodokļa maksāšanas kārtība) un ja ienākumi no saimnieciskās darbības nav gūti vai no saimnieciskās darbības ienākuma aprēķinātais IIN nepārsniedz 50 eiro, tad līdz 23. jūnijam jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā minimālais nodoklis 50 eiro apmērā.

Minimālais nodoklis 50 eiro nav jāmaksā:

  • ja gadā ir veikti IIN maksājumi vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) par darbiniekiem;
  • ja gadā veiktas VSAOI par sevi kā pašnodarbinātu personu;
  • par pirmo gadu, kurā ir reģistrēta saimnieciskā darbība, un par nākamo gadu;
  • par gadu, kurā ir izbeigta saimnieciskā darbība;
  • proporcionāli dienām, kad kopj bērnu līdz divu gadu vecumam, kā arī dienām, kad izsniegta darbnespējas lapa B.

Persona, kura ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, ir pašnodarbinātais, kam no saimnieciskās darbības ienākumiem ir jāmaksā VSAOI, kā arī uz to attiecas minimālās VSAOI.

Ja pašnodarbinātais, kurš vienlaikus nav darba ņēmējs, prognozē, ka viņa ienākums no saimnieciskās darbības nesasniegs 1500 eiro ceturksnī (minimālo obligāto iemaksu objekts), tad Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskajā sistēmā (EDS) vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrāciju jāiesniedz “Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem”.

Pašnodarbinātajam savas saimnieciskās darbības izbeigšana (tāpat kā tās reģistrācija) ir jākārto pašam.