Par laulības laikā iegūto mantu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. jūlijā, 2022
Inese

Labdien. Vai laulības laikā vīra noslēgtais kontrakts ar kompāniju (piemēram, vīrs basketbolists ar basketbola komandu) skaitās arī laulāto kopmanta? Jāņem vērā, ka sieva audzina divus abu pušu mazgadīgos bērnus un nestrādā. Vai kontrakta ietvaros iegūtos līdzekļus var skaitīt par laulāto kopmantu?

A
atbild:
24. jūlijā, 2022

Lai atbildētu uz šo jautājumu, nozīme ir tam, kādas ir laulāto mantiskās attiecības – likumiskās vai līgumiskās (laulības līgums), piemēram, par visas mantas šķirtību vai kopību, līdz ar to varu sniegt vispārīgu atbildi.

Civillikuma 89. pants paredz, ka katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu.

Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Ja kādas vienam laulātajam piederošas mantiskas vērtības laulības laikā atvieto ar citām, pēdējās ir šā laulātā manta.

Savukārt Civillikuma 91. pants noteic, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.—4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo.

Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemes grāmatā.

Abu laulāto pienākums ir segt ģimenes un kopīgās mājsaimniecības izdevumus no laulāto kopīgās mantas.

Ja laulāto kopīgās mantas nepietiek ģimenes uzturēšanai, katrs laulātais var prasīt, lai otrs laulātais piedalās ģimenes un kopīgās mājsaimniecības izdevumos samērā ar savas atsevišķās mantas stāvokli.

Gadījumā, kad laulātie dzīvo šķirti, laulātais, ja nepieciešams, var prasīt no otra laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai (Civillikuma 95. pants).

Līdz ar to laulības šķiršanas gadījumā, ja laulātie nevarēs vienoties par mantas sadali, tad būs nepieciešams vērsties tiesā, un tiesa, vadoties no faktiskajiem apstākļiem (piemēram, ņemot vērā to, ka sieva nestrādāja un audzināja bērnus, tādējādi atbalstot vīra profesionālo darbību) un laulāto mantiskajām attiecībām, varēs lemt pat to, kura manta ir uzskatāma par laulāto kopmantu, kā arī par tās sadali.