E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26724
Lasīšanai: 2 minūtes
4
4

Uzvārda maiņa uz dzimtas uzvārdu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. jūlijā, 2022
Didzis

Labdien. Jautājums par uzvārda maiņu laulību gadījumā. Vai pastāv iespēja laulībās mainīt uzvārdu uz vectēva (mātes tēva) uzvārdu man un sievai? Vai mēģināt nomainīt uzvārdu pirms laulībām un tad reģistrēt laulības ar jauno uzvārdu?

A
atbild:
14. jūlijā, 2022
Signe Krūzkopa
LV portāls

Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. panta pirmā daļa paredz, ka vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no likuma 2. pantā minētajiem iemesliem.

Likuma 2. panta pirmās daļas 4. punktā ir paredzēta uzvārda maiņa gadījumā, ja persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā.

Civillikuma 207. pants noteic, ka radinieki augšupējā līnijā ir tēvs, māte, vectēvs, vecmāmuļa, vectēva un vecmāmuļas vecāki utt. Ievērojot minēto, personai ir iespēja iegūt savas dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā, tai skaitā mātes dzimto uzvārdu. Būtiski, ka dzimtas uzvārds pierādāms ar personas, kuras uzvārdu vēlas iegūt, dzimšanas reģistra ierakstu.

Šo dokumentu saskaņā ar likuma 5. panta trešās daļas 5. punktu iesniegumam pievieno dzimtsarakstu nodaļa, ja tas glabājas dzimtsarakstu nodaļā Latvijā. Savukārt, ja dokuments dzimtsarakstu nodaļai nav pieejams, proti, konkrētais fakts reģistrēts ārvalstī, pienākums iesniegt civilstāvokļa aktu reģistrāciju apliecinošu dokumentu ir personai, kura uzvārdu vēlas mainīt.

Līdz ar to, ja vēlaties vectēva uzvārdu sev un pie laulībām arī sievai, – ieteicams iegūt savu dzimtas uzvārdu pirms laulībām.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas