Vai jāsaņem atteikums no pārējiem dzīvokļu īpašniekiem

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. jūlijā, 2022
Artis

Sveiki. Man pieder zeme ārpus Rīgas, un uz manas zemes atrodas citām personām piederoša daudzdzīvokļu ēka (8 dzīvokļi). Ja es zemi vēlos pārdot vienam no dzīvokļu īpašniekiem, vai man ir nepieciešams saņemt atteikumu no pirmpirkuma tiesībām no pārējo dzīvokļu īpašniekiem?

A
atbild:
13. jūlijā, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Indra Dogādova, zvērināta advokāte

Pirmpirkuma tiesības tiek realizētas, ja ēka un zeme pieder dažādām personām un tās nav vienots nekustamais īpašums. Proti, ēku un būvju īpašniekam ir pirmpirkuma tiesības uz zemi, uz kuras atrodas viņam piederošā apbūve un otrādi.

Dzīvokļa īpašums daudzdzīvokļu mājā, kurā dzīvokļi pieder vairākiem īpašniekiem, ir katra īpašnieka atsevišķs īpašums atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 2. panta pirmajai daļai.

Dzīvokļa īpašuma likuma 12. panta pirmā daļa paredz, ka, atsavinot dzīvokļa īpašumu, pārējiem attiecīgās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem nav pirmpirkuma un izpirkuma tiesību, izņemot gadījumus, kad dzīvokļu īpašnieku kopība par to pieņēmusi lēmumu šajā likumā noteiktajā kārtībā un zemesgrāmatā izdarīta atzīme par pirmpirkuma tiesību pastāvēšanu.

Līdz ar ko pirmpirkuma tiesības attiecībā uz dzīvokļa īpašniekiem nepiemēro.