Jāvienojas par mājas uzturēšanai nepieciešamā zemesgabala atsavināšanu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
19. jūnijā, 2022
Ieva

Labdien! 2015. gadā nomira mammas brālis. Brālim piederēja zeme, uz kuras atrodas mammas māja. Viens no brāļa dēliem nokārtoja zemi uz sava vārda un apsolīja mutiski, ka iedalīs 3 ha mammai. Tagad ir pagājis ilgs laiks, un brāļa dēls nav ieinteresēts mammai šo zemi dot. Vai tā var būt, ka māja paliek bez zemes? Vai šī cilvēka brālis un māsa var kaut ko pieprasīt pēc tik ilga laika? Apstrīdēt mantojumu? Paldies jau iepriekš.

A
atbild:
22. jūnijā, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Saskaņā ar Civillikuma 685. pantu mantojuma prasība noilgst pēc piecu gadu notecējuma, skaitot no tās dienas, kad radusies tiesība šo prasību celt, respektīvi, kad ar mantojuma atklāšanās brīdi (mantojuma atstājēja nāvi) ir iesācies noilguma tecējums (Civillikuma 655. un 1896. pants). Tā kā mantojums ir atklājies 2015. gadā, tad termiņš mantojuma prasības celšanai ir nokavēts un vienīgā iespēja izbeigt dalīto īpašumu šajā gadījumā būtu pušu vienošanās par mājas uzturēšanai un apsaimniekošanai nepieciešamā zemesgabala atsavināšanu uz līguma pamata.