TĒMA: Finanses

Kam varētu būt informācija par galvinieka saistībām

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. jūnijā, 2022
Anna

Labdien! Kā vai kur es varētu uzzināt, vai es esmu galvotājs trešajai personai?

A
atbild:
20. jūnijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Galvojuma līgumam obligāti jābūt noslēgtam rakstveidā, tātad bez paša ziņas nav iespējams kļūt par galvinieku.

Ziņas par galvinieku var būt iekļautas Kredītu reģistrā. Latvijas Bankas noteikumi Nr. 160 “Kredītu reģistra noteikumi” paredz, ka klients vai klienta galvinieks reģistrā iekļautās ziņas var saņemt:

  1. klātienē Latvijas Bankā pēc iepriekšēja pieraksta;
  2. ierakstīta pasta sūtījuma veidā;
  3. uz oficiālo elektronisko adresi;
  4. reģistra elektroniskās apkalpošanas tīmekļvietnē (adrese: https://manidati.kreg.lv).

Informācija par galvinieku un saistību apjomu var būt iekļauta kredītinformācijas biroju datubāzē. Latvijā ir divi kredītinformācijas biroji: AS “Kredītinformācijas birojs” (https://www.kib.lv/) un AS “Crefo birojs” (www.crefobirojs.lv). Privātpersonai ir tiesības saņemt no kredītinformācijas biroja informāciju, kas par viņu tiek apstrādāta.

Par to, vai nekustamais īpašums ir apgrūtināts ar ķīlu tiesībām vai aizliegumiem, var pārliecināties zemesgrāmatā.

Informācija par galvinieka saistībām ir zināma kreditoram un parādniekam.