Labdien! Man ir meita, kura ir no cita vīrieša un kurai nav tā vīrieša uzvārda. Bet tagad es laulāšos ar citu vīrieti, kas nav manas meitas tēvs. Vai es varu mainīt meitai uzvārdu uz tagadējā tēva uzvārdu? Viņš par viņu rūpējas jau no dzimšanas. Vai tad, ja man būs laulātā uzvārds un meitai mans vecais uzvārds, tas neko neietekmēs?
Civillikuma 151. pants noteic, ka bērna uzvārdu nosaka pēc vecāku uzvārda. Ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, tad bērnam saskaņā ar vecāku dod tēva vai mātes uzvārdu. Ja vecāki nevar vienoties par bērna uzvārdu, tad to nosaka pēc bāriņtiesas lēmuma.
Ministru kabineta noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” (Noteikumi) 134. punkts paredz, ka, pamatojoties uz personas iesniegumu un dzimtsarakstu nodaļas atzinumu, reģistra ierakstu papildina, ja:
Tas nozīmē, ka bērnam uzvārdu mainīt iespējams, ja pastāv kāds no iepriekš minētajiem iemesliem.
Bet, ja bērna uzvārda maiņu grib veikt noteikumu 134.7. un 134.8. apakšpunktā minētajos gadījumos, ir nepieciešama abu vecāku piekrišana (135. punkts).
Ja bērna vecāki nevar vienoties par uzvārda maiņu, ir jāvēršas bāriņtiesā, un iesniegumam par bērna uzvārda maiņu ir jāpievieno arī bāriņtiesas lēmums par uzvārda maiņas atbilstību bērna interesēm. Bāriņtiesas lēmums šāda gadījumā aizstāj otra vecāka piekrišanu.
Jūsu minētajā situācijā ir iespējams arī meitai saglabāt jūsu pirmslaulības uzvārdu (šajā situācijā uzvārda maiņa nav pienākums). Bērna uzvārds neatstāj nekādu tiesisku ietekmi ne uz bērna tiesībām, ne arī vecāka tiesībām un pienākumiem pret bērnu, tomēr atsevišķās situācijās bērna atšķirīgais uzvārds var radīt neērtības tādā ziņā, ka var būs nepieciešams uzrādīt papildu dokumentus, kas apliecina radniecību ar bērnu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!