E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26334
Lasīšanai: 5 minūtes

Kas jāņem vērā, uzstādot automašīnas nojumi

J
jautā:
18. maijā, 2022
Ivo

Labdien! Jautājums Jelgavas galvenam arhitektam un, iespējams, juristam. Iegādājos SIA “Averto” auto nojumi (auto nojume 2,95 x 4 m color plus), cena 721 euro, uzstādīšu Jelgavā, savā privātīpašumā. Visa tehniskā informācija, salikšanas instrukcija un foto materiāls tur pieejams. Un jautājums konkrēti būtu (par uzstādīšanu, saskaņošanu, ugunsdrošības un citiem pasākumiem nejautāju) šāds: kad tieši juridiski šī konstrukcija kļūst par 1. grupas ēku, mazēku? 1. Saskrūvējot karkasu? 2. Saskrūvētu karkasu piestiprinot pie pamatiem? 3. Saskrūvētai karkasa konstrukcijai uzliekot jumta segumu, bez stiprināšanas pie pamata? 4. Vai arī saskrūvētai konstrukcijai ar pieskrūvētu, nostiprinātu jumta segumu un nostiprinātai pie pamata? Jautājums man, tāpat kā daudziem, ir ļoti aktuāls, jo salikšanas process parasti notiek uz stingras pamatnes, bruģa, pēc kuras paveikšanas konstrukciju pārnes un novieto uzstādīšanas vietā, iespējams, vēl papildus apskatot saules un vēja virzienu, notiek atkārtota nojumes pārvietošana un beigu nostiprināšana pie pamatiem. Paldies!

A
atbild:
24. maijā, 2022

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” 1. pielikumā “Būvju iedalījums grupās atkarībā no būvniecības sarežģītības pakāpes un iespējamās ietekmes uz cilvēku dzīvību, veselību un vidi” definēto, 1. grupas ēkas ir vienstāva ēkas ar apbūves laukumu līdz 60 m2. Saskaņā ar Vispārīgo būvnoteikumu 70. punktu pirmās grupas būvju būvniecību ierosina, iesniedzot būvvaldē paskaidrojuma rakstu. Būvvaldē iesniedzamo dokumentu saturu un apjomu nosaka speciālie būvnoteikumi.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 23. punkts noteic, ka, ierosinot būvniecību šo noteikumu 7.2 1. (t. i., pirmās grupas ēkas vai otrās grupas palīgēkas jauna būvniecība vai novietošana) 7.2 2., 7.2 3., 7.2 4. un 7.2 5. apakšpunktā minētajā gadījumā, institūcijā, kura pilda būvvaldes funkcijas, iesniedz paskaidrojuma raksta I daļu, kurai pievieno šo noteikumu 8. punktā (t. i., valdījuma vai lietojuma gadījumā – dokumentu, kas apliecina tiesības ierosināt būvniecību, ja attiecīgā informācija nav pieejama valsts informācijas sistēmās, saskaņojumu ar trešajām personām, kuru tiesības tiek skartas, un citas atļaujas vai saskaņojumus normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos) un 9.1 punktā (t. i., ja plānotajai būvniecībai, kuru īsteno, pamatojoties uz paskaidrojuma rakstu, atbilstoši attiecīgajiem normatīvajiem aktiem ir nepieciešami tehniskie vai īpašie noteikumi, atļaujas vai saskaņojumi, tos pieprasa un saņem pirms attiecīgās būvniecības ieceres dokumentācijas iesniegšanas institūcijā, kura pilda būvvaldes funkcijas) minētos dokumentus, kā arī šādus dokumentus un informāciju:

  • skaidrojošu aprakstu par plānoto būvniecības ieceri, tai skaitā par ugunsdrošības risinājumiem un izmantotajiem būvizstrādājumiem, plānoto būvdarbu veikšanas laiku (kalendāra plānu) un sadalījumu būves kārtās ar tajā ietveramo apjomu (ja paredz būvdarbus vai objekta nodošanu ekspluatācijā pa būves kārtām.
  • ja paredzēta jauna būvniecība vai novietošana, papildus pievieno situācijas plānu atbilstošā vizuāli uztveramā mērogā (M 1:250; M 1:500; M 1:1000), kurā norādīta paredzētā objekta piesaiste zemes gabalā un tā ārējie izmēri.

Novietojot pirmās grupas ēku savā nekustamajā īpašumā, ir jāievēro virkne Ministru kabineta noteikumu un attiecīgās pašvaldības saistošo noteikumu:

1. Jelgavas pilsētas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos Nr. 17–23 (spēkā no 2018. gada 15. februāra) ietvertās prasības:

  • novietojot ēku jāievēro iedibinātā būvlaide no ielas sarkanās līnijas;
  • nepārsniegt atļauto apbūves blīvumu, kas norādīts katras apbūves teritorijas apbūves parametros.

2. Ministru kabineta noteikumu Nr. 240 “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” 132.punkta prasība – jaunbūvējamās būves izvieto ne tuvāk par 4 m no zemes vienības robežām. Šo attālumu var samazināt, ja ir saņemts blakus esošās zemes vienības īpašnieka rakstveida saskaņojums un netiek pārkāptas normatīvo aktu prasības ugunsdrošības, higiēnas un insolācijas jomā.

3. Jāņem vērā arī Aizsargjoslu likumā norādītie aizsargjoslu platumi (kurās nevar tikt izvietotas ēkas), ja apbūves gabalu šķērso inženierkomunikācijas;

4. Būvniecības likuma 9. pantā noteiktās būtiskās būvei izvirzāmās prasības:

  • būve projektējama, būvējama un ekspluatējama atbilstoši tās lietošanas veidam, turklāt tā, lai nodrošinātu tās atbilstību šādām būtiskām prasībām: mehāniskā stiprība un stabilitāte; ugunsdrošība.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 168 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU